09 ledna, 2024

Proměny domova: Jak mohou vnější žaluzie proměnit váš domov?

žaluzie
Moderní vnější rolety jsou stále častějším prvkem fasád domů. Mají stejný vliv na estetiku budov jako na jejich funkčnost, a proto je třeba se těmito tématy zabývat souběžně. Společnost Eko-Okna nabízí širokou škálu výrobků, které se hodí pro každý projekt, což však může paradoxně vést ke katastrofě. Proto se zde pokusíme vysvětlit tuto problematiku a pomoci vám s výběrem vnějších rolet, které se hodí ke stylu budovy, ladí s jejími funkcemi a nabízejí to, co máme právo od ochrany oken očekávat: ochranu před sluncem, soukromí a schopnost odradit vetřelce.Obsah:Základní informace, tj. typy venkovních roletových pancířů, typy samotných rolet a materiál pro venkovní rolety

Co je roleta a jaké jsou její součásti?

Co přesně je roleta? Mluvíme o opravdu jednoduché okenní roletě, jejíž funkce jsou plněny nekomplikovaným způsobem a jejíž minimalistická estetika zajišťuje její univerzálnost. Tato jednoduchost konstrukce se promítá i do trvanlivosti, nízkých nároků na údržbu a možnosti pohodlného ovládání.

Nejdůležitějšími součástmi rolet jsou:


Roletový box a rozdělení rolet podle jejich umístění

Box rolety je někdy kontroverzním prvkem. Jsou lidé, kteří je považují za cizorodý prvek, který narušuje estetiku fasády, a tím ničí celý estetický koncept. Takové obvinění však lze vznést nanejvýš u povrchově montovaných vnějších rolet, tzv. adaptivních rolet.

V jejich případě je skutečně nutné, aby box přesahoval rovinu stěny. Zde nám pomáhají styly vnějších rolet, které jsou chápány především jako tvar boxu. Tato zdánlivá nevýhoda se často stává výhodou, jak se k tomu dostaneme dále v textu. 
Nejoblíbenější boxy se vyznačují pravými úhly. Někdy je jeden z rohů zkosený nebo zaoblený. Je také možné zvolit box, který je zcela zaoblený. Vše záleží na vašich preferencích, a přestože se nejedná pouze o estetickou záležitost, vliv tohoto aspektu na funkčnost může být přehlížen. Důležité je, aby se nám box líbil. 

Protože otázka vzhledu boxu se objevuje pouze u adaptivních rolet, existují typy rolet, které tento prvek nemají na očích? Ano, dokonce několik. Jsou to např.:

Tak proč si je vždy nevybrat? Souvisí to s potřebou vestavěného roletového boxu. Pokud bychom s tímto řešením nepočítali při výměně či montáži oken, nebo nejlépe již při plánování stavby, před zaražením první lopaty, byl by nutný výrazný zásah do zdi.

U nadokenních rolet existuje možnost, že přední část boxu bude viditelná na stěně. To však lze vyřešit použitím vhodných dýh, které přizpůsobí vzhled boxu estetice budovy


Pancíř rolety, vodicí lišty a materiál pro vnější rolety

Roletový pancíř, známý také jako roletová záclona, se sroluje do krabice a rozbalí se z ní na okno. Skládá se z trvale spojených lamel, které se pohybují ve svislém směru, omezené vodítky umístěnými po stranách okenního otvoru. 

Vnější clony tohoto typu jsou obvykle vyrobeny z hliníku nebo PVC (pancíř a vodicí lišty). Hliník je těžší a odolnější, lze jej natřít mnoha barvami, ale vyžaduje tepelnou izolaci, obvykle z polyuretanových pěn. Lehké PVC je méně odolné, ale je levnější a také velmi estetické.
Screenové rolety – jedinečný typ roletových systémů

Výjimkou jsou screenové rolety, které se vymykají výše uvedeným popisům. Vyznačují se absencí typického pancíře. Místo toho existuje roletový materiál vyrobený z kombinace skelných vláken a PVC, který je velmi pevný a estetický, dostupný v mnoha barvách a s různými světelnými prostupy, ale rozhodně ne s pancéřováním.

Výhodou těchto rolet je jejich nízká hmotnost, možnost instalace téměř kdekoli, malý box a schopnost plnit všechny základní funkce vnějších rolet s výjimkou těch, které vyžadují mechanickou odolnost nebo odolnost proti silným poryvům větru.Funkce vnějších rolet a estetika domu

3 základní funkce rolet

Jaké jsou výše uvedené funkce a jak souvisejí s estetikou domu?

Rolety jsou vnější štíty a, jak už název napovídá, mají za úkol chránit nás před vnějšími vlivy. Těmito faktory jsou především:

Jinými slovy očekáváme, že díky roletám nebude interiér příliš teplý a příliš světlý, nikdo nás nebude špehovat a nikdo se do interiéru nedostane. V každém z těchto ohledů se bude funkčnost venkovních rolet značně lišit v závislosti na verzi, kterou si vybereme. Proto si musíme být vědomi, že jako balíček vždy volíme funkci a estetiku.


Ochrana před sluncem

Všechny vnější rolety nás dokáží ochránit před nadměrným slunečním zářením, tedy světlem a teplem. Jediné, co musíme mít na paměti, je, že v případě volby lehkých screenových rolet nemáme co do činění s typickým pancířem, ale s materiálem.

Pokud má námi zvolený materiál vysokou propustnost světla, interiér neztmaví. Důležitý je i použitý systém rolet, protože některé zanechávají mezi materiálem a stěnou mezeru, která je pozvánkou na slunce.


Záruka soukromí

Pokud jde o ochranu členů domácnosti před zvědavými pohledy, není v tom žádný zásadní rozdíl. Každá venkovní roleta nás ochrání před nežádoucími pohledy. Na jeho typu nebo estetice nezáleží.
Ochrana proti vloupání

Jiná je problematika ochrany proti vloupání. Je třeba si uvědomit, že typická roleta není roleta proti vloupání. A nejde jen o screenové rolety.

Nejčastěji očekáváme, že naše okenní krytiny budou lehké a tenké, aby co nejméně narušovaly estetiku. Pokud však požadujeme, aby rolety vytvářely skutečnou bariéru proti vetřelcům, musíme akceptovat jejich odpovídající parametry, které ovlivní i jejich vzhled.

Typická roleta může zloděje odradit už svou existencí. To je další překážka, kterou je třeba překonat, i když stačí, abyste jí vzali plášť a zvedli ho bez větší námahy. 

Aby něco takového nebylo možné, je nutné použít roletu proti vloupání, tj. výrobek ze silného lisovaného hliníku, který bude navíc vybaven těžko rozbitnými vodítky, mechanismy blokujícími zvedání pancíře a samotná konstrukce pancíře bude odolná proti pokusům o proražení.

Zničené rolety nejjednoduššího typu jsou rolety, které byly silně zasaženy nebo do nich bylo kopnuto. Zničené rolety jsou rolety, u kterých někdo dlouhodobě používal nástroje, například páčidlo nebo vrtačku.


Rolety, které se hodí ke stylu budovy

Funkčnost rolet se promítá do jejich vzhledu a naopak. Pokud nám jde pouze o to, abychom se ochránili před sluncem a zvědavými pohledy sousedů, můžeme si vybrat z celé řady dostupných produktů. Pokud však toužíme po funkcích proti vloupání, musíme se rozhodnout pro pevné rolety s příslušnými bezpečnostními prvky.Vybavení venkovních rolet – moderní ovládání rolet

Ruční ovládání rolet je minulostí

Hlavní chyby při výběru rolet se málokdy týkají jejich estetiky, protože ta je velmi univerzální a je těžké vybrat špatně. Může se stát, že si člověk vybere špatnou barvu venkovních rolet. Zejména v případě hliníkových rolet je k dispozici široká škála barev, takže je teoreticky možné zkombinovat zelenou fasádu s oranžovou roletou. Obvykle však hlas rozumu brání lidem uvažovat o takových extravagantních kombinacích.

Mnohem častěji stavebníci volí ruční ovládání rolet například pomocí speciálních klik, což lze také považovat za chybu. Je to nepohodlné a způsobuje to potenciální problémy v budoucnu, až přijde na řadu téma rozšíření systému zakrytí oken o další prvky. 
Dálkové ovládání a systém inteligentního domu

Moderní rolety by měly být ovládány dálkově.. Aby to bylo možné, musíte si vybrat motor s rádiovým ovládáním, například motor Somfy, nejlépe takový, který pracuje s technologií io. To je samozřejmě jen příklad, protože lze použít i mnoho jiných řešení, ale Somfy io je osvědčená technologie, kterou společnost Eko-Okna nabízí již velmi dlouho a která nabízí velké možnosti, včetně obousměrné výměny informací.

Použití bezdrátového dálkového ovládání se zařízením, které podporuje obousměrný přenos informací, nám umožňuje vytvořit plnohodnotné řešení chytré domácnosti. To je zdaleka nejlepší možnost, protože nám poskytuje přístup k nejpokročilejším formám ovládání, o kterých se zmíníme níže.


Na stěně, v ruce i na telefonu

Ty, kteří si potrpí na design interiéru, jistě potěší, že na stěnu nemusí umisťovat žádné dálkové ovládání. Existují i drátová řešení ovládání rolet, kde je dálkový ovladač na stěně nezbytný, ale mnohem lepší je použít rádiové možnosti.

Rádiové ovladače lze bez ohledu na to umístit na stěnu. Mnohé z nich mají speciální rámečky pro zavěšení, i když se jedná o typicky přenosná řešení, jako například dálkové ovladače řady Somfy Situo. Jejich estetika je pozoruhodná a díky své jednoduchosti jsou vhodné do moderních i tradičnějších interiérů.

Nejpokročilejší řešení přenášejí ovládání okenních krytin na internet. To nám umožňuje ovládat všechny rolety z aplikace v telefonu, tabletu nebo počítači, čímž zcela odpadá nutnost zasahovat do estetiky prostoru.Styly vnějších rolet – jaké si nakonec vybrat?

Rolety pod omítku nebo na povrch?

Obecně platí, že se upřednostňují varianty, kdy je viditelný pouze roletový pancíř a box je skrytý pod omítkou. Tímto způsobem není schránka vidět a nemusíme přemýšlet, zda se hodí k naší fasádě. Zvláště když mnoho lidí předpokládá, že se tam žádná schránka nikdy nevejde. To je však menšina.

U novostaveb je vhodné používat zapuštěné výrobky, které minimalizují zásahy do tvaru budovy a díky účinné izolaci v samotných boxech nemají negativní vliv na tepelné vlastnosti konstrukce. U montovaných domů se však nevyplatí rozebírat stěny jen kvůli roletám. Mnohem lepší je použít adaptivní rolety.

Adaptivní rolety mohou pouze znehodnotit památkově chráněné budovy, na kterých památkáři vnější zakrytí oken stejně nikdy nepovolí. Proto nám zbývá volba tvaru a barvy boxu.
Tvar roletového boxu a barva

Tvar boxu i barva rolety jsou velmi individuální záležitostí. Vnější roletu lze přirovnat k brýlím na nose. Jejich nositele nehyzdí a jejich volba je spíše odrazem potřeb a osobních preferencí než nutností vyhovět nějaké estetické normě. 

Stejně jako si výběrem brýlových obrub můžeme zvolit způsob, jakým se osobně prezentujeme, výběrem rolet můžeme zdůraznit své vlastní preference.
All-in-one, tedy vše se hodí k sobě

Zvláštním řešením problému výběru správných vnějších rolet jsou balíčky produktů All-in-One. Jedná se o esteticky ucelené návrhy připravené specialisty společnosti Eko-Okna. Zahrnují:

All-in-One často využívají architekti, kteří si vyberou hlavní estetický směr navrhovaného objektu a sladí jej s jednou ze sestav připravených společností Eko-Okna. Nemusí tak procházet obrovské množství možností, které jsou na trhu k dispozici, a přemýšlet, zda se k sobě hodí.

Pokud se ve světě venkovních rolet nezblázníme s barvami, můžeme se spolehnout, že zakrytí oken bude mít pozitivní vliv na vzhled našeho domova. Jejich výběr bude zároveň znamenat i využití všech funkcionalit okenních krytin, takže můžeme v klidu přistoupit k objednávce a nestarat se příliš o efekty. Zejména proto, že distributoři a obchodní zástupci čekají s návrhy. 

Sdílejte

Podívejte se také na

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Naše webové stránky používají internetové značky, jako jsou soubory cookie, ke shromažďování a zpracování osobních údajů za účelem personalizace obsahu a reklamy a analýzy návštěvnosti webových stránek, aplikací a internetu. Soubory cookie jsou IT data uložená v souborech a uložená ve vašem koncovém zařízení (tj. počítači, tabletu, smartphone atd.), která webový prohlížeč odešle serveru pokaždé, když z tohoto zařízení navštívíte webové stránky na internetu. Informace o zpracování Vašich osobních údajů