22 června, 2023

Moderní řešení ovládání fasádních žaluzií

fasádní žaluzieFasádní žaluzie vídáme stále častěji, zejména na novostavbách. To by nemělo být žádným překvapením, protože jsou pohodlnou a účinnou odpovědí na řadu nepříjemností. S jejich pomocí se zbavíme přebytečného světla, zablokujeme příliv tepla a ochráníme se před zvědavými pohledy. Revoluce v oblasti žaluzií je také poháněna moderními řídicími systémy pro žaluzie, rolety a markýzy, které jsou předmětem tohoto textu. Začněme však od začátku.Obsah:
Co jsou fasádní žaluzie a systém jejich ovládání?

Fasádní žaluzie jsou vnější okenní kryty známé již po staletí. Archeologové mohou vysledovat jejich původ až do starověké Persie a starověkého Egypta. V současné podobě se však objevily až koncem 70. let 20. století. Tehdy vznikly první výrobky podobné těm, které používáme dnes.

Žaluzie se skládají z dlouhých lamel spojených provázkem, stuhou nebo řetízkem, tzv. lamel, které se zasouvají do kazety umístěné nad oknem a obvykle se pohybují po vodítkách umístěných po stranách okna.

Jejich charakteristickým rysem mezi kryty oken je to, že se lamely mohou otáčet, čímž se mění jejich úhel vůči oknu, a co je důležitější, vůči slunečnímu světlu dopadajícímu dovnitř pod různými úhly v závislosti na denní době. Pokud jsou otočeny o 90° a jsou v rovině rovnoběžné s povrchem okna, vypadají a působí podobně jako plášť rolety. Když se jejich úhel natočení blíží 0° a jsou kolmo ke sklu, stávají se zevnitř téměř neviditelnými, i když nadále plní velmi důležité funkce.

Pohyb žaluzií – vzhledem k ploše okna, jejich zvedání a spouštění a otáčení lamel – je faktorem, který určuje jejich velkou užitečnost. Způsob, jakým tento systém ovládáme, je právě ovládání žaluzií. K podrobnostem ovládání fasádních žaluzií se dostaneme za chvíli.Proč potřebujeme žaluzie?

V zásadě bychom se měli vždy rozhodnout pro instalaci vnějších žaluzií. Je to zařízení, které se doporučuje každému investorovi, protože má tři hlavní výhody:

Můžeme si přát větší zatemnění místnosti a žaluzie pak poslouží stejně dobře jako rolety. Pokud se chceme jen zbavit přebytečného tepla, je to jinak.

Rozdíl mezi těmito okenními kryty je v tom, že rolety mají jednotný plášť a rolety se skládají z oddělených prvků. Když spustíme rolety, zakryjeme si výhled a interiér se ponoří do tmy. Když žaluzie spouštíme, můžeme jejich lamely nechat ve vodorovné poloze.

Slunce na nich spočívající bude vydávat teplo a rozptýlené světlo bude pronikat do interiéru. Přesný systém ovládání žaluzií nám dokonce umožní nasměrovat světlo na zvolené místo, například na strop, a zajistit tak zajímavé vizuální efekty.

Ovládáním polohy lamel lze také snadno zajistit naše soukromí před těmi, kteří jsou nad námi nebo pod námi, a to bez omezení našeho zorného pole.


Různé typy ovládání fasádních žaluzií: ruční ovládání a elektrický pohon

Staré žaluzie, stejně jako občas ještě nalézaná jednoduchá interiérová řešení, lze ovládat pomocí šňůry. Těžko ovšem očekávat, že by se tímto způsobem daly ovládat fasádní žaluzie. Jsou na to příliš velké a těžké.

V současné době možnost ovládání fasádních žaluzií realizuje se ve dvou různých přístupech. Jedná se o tyto možnosti:

Ruční ovládání rolet, žaluzií a markýz je založeno na síle lidských svalů. Otáčíme speciální klikou, která přenáší síly na speciální ovládací tyč a nastavuje prvky okenního krytu tak, jak chceme. Ruční ovládání je jednoduchý a levný mechanismus, ale ne každý ocení jeho pohodlí.

Elektrický pohon se v dnešní době používá mnohem častěji. Motor je umístěn v boxu fasádních žaluzií. Jeho práce nahrazuje námahu lidských svalů.

V případě elektromotoru umístěného v boxu fasádní žaluzie existují také dva obecné způsoby ovládání jeho činnosti, které jsou nezávislé na zvoleném systému fasádní žaluzie. Způsoby ovládání fasádních žaluzií pomocí elektromotoru jsou:

V praxi je výběr dálkového ovládání pro žaluzie trochu složitější, ale než se k němu dostaneme, podívejme se na instalaci.


Montáž žaluzií je třeba promyslet

Je zřejmé, že každá investice do domu musí být promyšlená. Pokud jde o instalaci žaluzií, nesmíme jednat ukvapeně. Něco nám však může uniknout, i když nebudeme jednat z popudu okamžiku. Jedná se o otázky související s rozšířením systému okenních krytin.

Kabelové systémy umožňují volné ovládání žaluzií. Pokud máte dvě žaluzie vedle sebe, je to snadno zvládnutelné, ale pokud budete chtít po nějaké době rozšířit další prvky, tj. další žaluzie, ale také např. rolety, markýzy nebo garážová vrata, které byste pak chtěli ovládat z jednoho místa, může se to ukázat jako technicky neproveditelné.

V této situaci můžeme použít dálkové ovládání pro žaluzie, které instalujeme, ale pak budeme mít dva různé, nekompatibilní ovládací mechanismy. Proto se vyplatí namontovat ručně ovládané žaluzie pouze v případě, že rozhodně nebudeme přidávat další zařízení, nebo pokud je přijatelné ovládání pomocí drátu, případně z jiného místa.


Jednosměrné a obousměrné dálkové ovládání

Ruční ovládání fasádních žaluzií, včetně elektrického ovládání pomocí kabelového nástěnného dálkového ovladače, je stále vzácnější a obecně se nedoporučuje.

Má své výhody. Na příkladu motoru Elero JA Soft lze říci, že se jedná o tyto příklady:

Spolehlivost se týká vzdálenosti, ze které lze žaluzie ovládat. Kabel může mít prakticky libovolnou délku. Rádiové dálkové ovladače mají vždy omezený dosah.

Nepředpokládejte, že drátový motor je horší verzí rádiového motoru. Jedná se o nedorozumění, se kterým se lze někdy setkat nejen mezi laiky. Může obsahovat mnoho pokročilých technologií, které usnadňují život, jako je tichá brzda.

Pro dálkově ovládané fasádní žaluzie můžeme zvolit řešení s jednosměrnou nebo obousměrnou komunikací. U jednosměrných motorů zařízení jednoduše přijme příkaz a provede ji. V dnešní době jsou však takové motory přežitkem a v prodeji je již téměř nenajdete. Společnost Eko-Okna nabízí výrobky, jako je například Elero JA Comfort-868, který je schopen odesílat informace o účinku své práce zpět do dálkového ovládání. Pokud žaluzii něco blokuje a nezavírá se, dozvíme se o tom.

Automatický řídicí systém a řešení smart home

Dálkové ovládání žaluzií je ještě pohodlnější díky automatizaci, která může mít různé podoby.

K elektromotoru fasádních žaluzií můžeme připojit jednoduchý programátor, který v určitou denní dobu vyšle signál ke změně polohy lamel. Takové automatické venkovní žaluzie se dokážou otevřít ráno těsně před zazvoněním budíku, aby náš odpočinek nic nerušilo a mohli nás budit sluneční paprsky.

Automatické ovládání žaluzií a rolet může být i plně automatické. Různé typy ovládání mohou pracovat s autonomními senzory větru nebo slunce. Senzory větru, jako je Somfy Eolis WireFree io, jsou především bezpečnostním prvkem pro žaluzie. Ani ten nejuniverzálnější fasádní pohon nedokáže sám rozpoznat hrozbu příliš silného větru - potřebuje senzor, který vyšle správný signál.

Podobně fungují i zařízení, jako je Elero Aero-868 AC. Jedná se o meteorologický senzor, který kromě síly větru kontroluje také úroveň slunečního svitu. Lze ho nastavit tak, aby se žaluzie samy zavřely, když je slunce příliš mnoho, a otevřely, když začne být slunce málo. Fasádní žaluzie tak inteligentně a samostatně zajišťují komfort v interiéru.

Vhodné fasádní žaluzie mohou dát motory pod kontrolu systémů inteligentní domácnosti. Jedná se o automatické ovládání na nejvyšší úrovni, které nám umožňuje vše provádět navíc z našeho počítače a telefonu. Jediné, co potřebujete, je přístup k internetu.

Pokročilé systémy chytré domácnosti dokáží ovládat nejen žaluzie, ale i další kompatibilní zařízení, jako jsou pohony sekčních garážových vrat INFINITI, systémy osvětlení nebo přístupové mechanismy, kterými jsou vybaveny ploty pozemků.

Při takovém množství možností je opravdu dobré podrobně prodiskutovat dostupná řešení s distributorem, který by se měl poradit se svým obchodním manažerem ze společnosti Eko-Okna. I když investor dnes pokročilé technologie nepotřebuje, za 5-10-15 let, a v případě nemovitostí je to stále krátký časový úsek, se vývoj chytrých technologií jistě zrychlí. To, co je dnes novinkou nebo dokonce extravagancí, se stane standardem. Když se na to připravíte již dnes, ušetříte v budoucnu masy peněz a vytvoříte sobě i své rodině lepší podmínky pro život.

Sdílejte

Podívejte se také na

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Naše webové stránky používají internetové značky, jako jsou soubory cookie, ke shromažďování a zpracování osobních údajů za účelem personalizace obsahu a reklamy a analýzy návštěvnosti webových stránek, aplikací a internetu. Soubory cookie jsou IT data uložená v souborech a uložená ve vašem koncovém zařízení (tj. počítači, tabletu, smartphone atd.), která webový prohlížeč odešle serveru pokaždé, když z tohoto zařízení navštívíte webové stránky na internetu. Informace o zpracování Vašich osobních údajů