15 dubna, 2024

Rolety nebo žaluzie – co si vybrat?

Stínící technika

Používání ochranných krytů oken se pomalu stává běžnou záležitostí. Oceňujeme jejich užitečnost, chválíme jejich estetiku a ceny se zdají být stále přijatelnější. Otázkou zůstává, co si vybrat – žaluzie a rolety, dvě nejoblíbenější možnosti, mají zdánlivě vše, takže na co je lepší vsadit?






Obsah



Okenní krytiny

Okenní krytiny je nepřeberné množství zajímavých možností, které kombinují příjemné a estetické s užitečným. Jejich nejdůležitější funkcí je vždy chránit uživatele interiéru před nadměrným teplem a světlem. To však není vše, co nám mohou nabídnout.


Ochrana před sluncem

Proč se vůbec chceme chránit před sluncem? Tuto otázku si nemusíme klást během horkého léta. V přetopené místnosti se nám špatně stojí, potíme se, cítíme se unavení. Můžeme je zchladit, ale jsou to skutečné náklady. Proto je mnohem lepší problému předcházet zatemněním oken.

Příliš mnoho světla v místnosti také ztěžuje práci a odpočinek, zejména v době obrazovek. Není dobré, když promítaný obraz musí soupeřit se silným slunečním světlem. Je také obtížnější mhouřit oči, když máme chuť si krátce zdřímnout. Snížení krytu účinně pomáhá.


Estetika, soukromí a mnoho dalšího

Funkcí ochranných krytů oken je mnohem více. Mnoho lidí si například dává okenice jen proto, aby se mohli těšit z výhledu. Efekt je druhotný.

Jiní zase nemají rádi, když se někdo dívá do domu oknem. V mnoha lokalitách je to velký problém, nikoliv důsledek přecitlivělosti.

Dalším problémem je bezpečnost, kterou lze zachytit dvěma způsoby. První z nich je kritický a souvisí s ochrannými vlastnostmi strážců proti vloupání. Druhý, poněkud méně důležitý, se týká ochrany oken před drobnými předměty unášenými větrem, například větvemi. Screenové rolety také výborně plní funkci sítí proti hmyzu.



Z čeho si můžeme vybírat?

Jakákoli prezentace bohatého světa okenních krytin je pouze jeho částí. Formou blogu není možné podat ucelený přehled. Zde se zaměříme na věci, které se pro běžného zákazníka, představujícího téměř každého investora v Evropě či Americe, osvědčí prakticky při každé investici.




Ujasněme si základní pojmy

V praxi si můžete vybrat ze tří typů okenních krytin. Jsou to:

Okenice jsou druh dveří pro okna, nejstarší typ zakrytí. Dnes se používají především k dekorativním účelům, ale mohou být vybaveny i mnoha doplňky, jako jsou pohyblivé lamely nebo zasklení z dekorativního skla, které zvyšují jejich funkčnost. Tento typ krytín se volí nejméně často, proto se v textu zaměříme na další dva.

Vnější rolety neboli fasádní žaluzie jsou rolovací jednotné pancíře. Obvykle jsou vyrobeny z hliníku nebo PVC. Okenní rolety namontované uvnitř zakrývají svět látkami. Podobné materiály se používají také u vnějších screenových rolet.

Každý takový výrobek má box, do kterého se pancíř nebo tkanina sroluje. Obvykle nezbytným prvkem jsou vodicí lišty umístěné po stranách.

Fasádní a vnitřní žaluzie jsou podobné roletám. Liší se však pancířem. Tvoří ho otočné lamely, které výrazně mění funkčnost krytiny.




Dovnitř nebo ven

Každý ze základních typů se dále dělí na různé typy a verze. Nejdůležitější je, zda se jedná o vnitřní nebo vnější kryty. Externě montované varianty jsou obvykle dražší, ale nabízejí větší funkčnost. Vnitřní varianty bývají levnější, někdy velmi levné, ale nabízejí méně funkcí. Na druhou stranu se často stávají určujícím prvkem interiérového designu.

Hlavní rozdíl je v tom, jak robustní jsou kryty a kde se zastavují sluneční paprsky. Je přitom jen malý rozdíl, zda se bavíme o roletách, žaluziích nebo okenicích. Sortiment je však natolik rozsáhlý, že výše uvedený popis je třeba považovat za obecné pravidlo, z něhož bude existovat mnoho výjimek.



Co jsou to rolety? Co jsou to žaluzie?

Každý člověk má alespoň mlhavou představu o tom, co se rozumí pod pojmy žaluzie a rolety. Je však vhodné si své znalosti systematizovat, abyste se mohli informovaně rozhodovat mezi dostupnými možnostmi.


Rolety ve třech provedeních

Moderní rolety nám dávají překvapivě široký výběr. Jejich design je v podstatě vždy stejný a zahrnuje krabičku, odklápěcí kryt a vodítka, pokud jsou potřebná.




Rozlišujeme typy rolet podle toho, kde jsou namontovány a z čeho je vyrobena krytina pro zakrytí okna.


Vnitřní rolety

Nejznámější jsou pro nás vnitřní rolety, tj. látkové rolety. Roli krytu hraje tkanina, která může být více či méně průhledná, mohou být v různých barvách a mohou být hladké nebo plisované. Možností je nepřeberné množství díky tomu, že takové návrhy jsou relativně levné, snadno se instalují (invazivně nebo neinvazivně) a jsou oku lahodícím prvkem interiéru.


Vnější látkové rolety

Vnitřní okenní rolety jsou screenové rolety. Jsou samozřejmě odlišné, ale vykazují značnou podobnost. Jsou robustnější a některé vydrží i náraz větších a těžších předmětů. Pokud jsou vybaveny mechanismem ZIP, mohou sloužit jako síť proti hmyzu. Tento typ stínění je lehký, takže ho lze namontovat i na velmi velká okna, a široký výběr materiálů nabízí velké možnosti designu. To se promítá i do možností zastínění interiéru: od symbolického až po tzv. blackout, tedy úplné zatemnění.


Vnější rolety s pancířem

Při montáži rolety zvenčí se nejčastěji používá pancéřování z PVC nebo hliníku. To je účinnou bariérou proti světlu, teplu, nežádoucím pohledům a v menší, velmi proměnlivé míře také proti chladu, hluku a vetřelcům.

Široký výběr tohoto typu rolet souvisí s různými očekáváními ohledně jejich funkčnosti a místa, kde budou instalovány. Pokud chceme, aby nás kryt reálně ochránil před zloději, musíme zvolit roletu proti vloupání se silnějším pancířem, který bude navíc chráněn proti vyvážení. Typický výrobek je spíše symbolickou překážkou, a pokud se osoba se zlými úmysly připraví na její překonání, učiní tak snadno.

Pro typického zákazníka je důležitější otázka, kam box namontovat. Vždy to lze provést na omítku, s adaptačním boxem. Obtížnější je schovat box do zdi, protože to vyžaduje zednické práce. Nejlepší je instalovat ji přímo nad okno, což se provádí ve fázi výstavby domu nebo výměny oken.





Fasádní žaluzie

Žaluzie lze použít téměř stejným způsobem jako rolety. Interiérové řešení je však výrazně horší než exteriérové, a proto se společnost Eko-Okna zaměřuje pouze na řešení fasád.

Pokud se rozhodnete pro žaluzie namísto rolet, znamená to v nejobecnější rovině, že pancíř bude vypadat jinak. Nebude se skládat z jediného navíjeného prvku, ale z rovnoběžných lamel spojených speciálními linkami. Díky tomu, že se mohou otáčet kolem vlastní osy, poskytují další funkce. Roleta se spustí a zcela zakryje část oblohy. Lamely lze umístit pod různými úhly, aby rozptylovaly a odrážely světlo různými způsoby. Oslnění je nasměrováno na strop nebo podlahu a interiér můžete osvětlit originálním způsobem.

Pancíř z lamel je také lehčí než klasický, což znamená, že tento typ okenní krytiny lze použít na větší okna, a dokonce i posuvné dveře. Tento poslední způsob použití však zatím není příliš běžný.



Rolety nebo žaluzie?

Pro co se tedy rozhodnout? Co si vybrat – rolety jako návrh, který je stále zdaleka nejoblíbenější? Co zvolit – žaluzie, které rychle získávají na oblibě a nabízejí zajímavou funkčnost? Pokusme se systematizovat naše znalosti v kontextu skutečných potřeb.


Zatemnění a soukromí

Pokud chceme interiér zcela zatemnit a izolovat se od okolí, měli bychom volit venkovní rolety s pevným pancířem. Jeho opuštění zaručuje egyptskou temnotu.

Další návrhy mohou být také velmi účinné. Látková roleta bude účinná, pokud zvolíte správnou látku. To platí zejména pro screenové rolety ZIP se zatemňovacími materiály. Fasádní rolety zase nabízejí různé možnosti v závislosti na tvaru lamel.

Pro účinné zastínění byly vytvořeny lamely ve tvaru písmene Z, které do sebe těsně zapadají a zajišťují, že uvnitř není vidět slunce a nikdo vás nevidí zvenčí, a to ani malou mezerou. Toho se u typických lamel C nedosáhne. Bez ohledu na tvar lamel bychom měli mít na paměti, že jejich uspořádání může rozptylovat světlo, čímž se sníží množství světla v interiéru, aniž by vznikaly světlé a stinné zóny. Lamely umístěné pod mírným úhlem nám také umožňují pozorovat okolí a zároveň zůstat pro ostatní neviditelní. Za předpokladu, že pozorovatel a pozorovaný jsou v různých výškách.




Eliminace přebytečného tepla

Zdaleka nejúčinnějším řešením jsou zde vnější rolety vybavené pevným pancířem, který účinně blokuje veškeré teplo. Velmi dobře si vedou také žaluzie na fasádě, které sice neblokují tak účinně, ale i v otevřené poloze se na ně při správném nastavení úhlu opírá světlo a většina tepla odchází ven.

Každý typ okenní krytiny je vytvořen právě s cílem snížit problém s hromaděním tepla, takže to, co si nevybíráme, bude určitě v pořádku. Výjimkou mohou být rolety umístěné uvnitř okna, které sice mohou část tepla odrážet, ale pouze uvnitř budovy.




Zabezpečení proti vloupání

Pro mnoho lidí je klíčovým prvkem při výběru bezpečnost, kterou mohou kryty oken poskytnout. Zde je třeba rozlišovat mezi ochranou před zloději a ochranou před povětrnostními vlivy, UV zářením nebo účinky nárazů předmětů nesených větrem.

Ochranu proti vloupání poskytují pouze specializované rolety s klasifikací RC2 nebo RC3. Jsou masivní, těžké a robustní, ale zaručují, že i připravenému útočníkovi bude chvíli trvat, než se přes ně dostane.

Ostatní kryty poskytují symbolickou ochranu, protože výskyt každé další překážky narušitele odradí, ale pokud se již rozhodne zaútočit, nemůžeme počítat s tím, že ho účinně odradíme.

Všechny výrobky instalované na vnější straně budovy jsou dodatečnou ochranou oken, protože se na ně opírá vítr a déšť, ale nejsou odolné proti vloupání. Budou mít také svou maximální pevnost, jejíž překročení vede k poškození.




Snadná instalace

Ve hře jsou dva faktory: zásah do stěny a celková náročnost instalace řešení.

Nejjednodušší možností jsou samozřejmě vnitřní rolety. Existují i zcela neinvazivní varianty, které nijak nezasahují do truhlářských konstrukcí. Vše ostatní bude vyžadovat více úsilí.

Pro venkovní řešení je třeba nainstalovat skříňku. Pokud má být krabice zasunuta do zdi, jedná se o velký zásah. Aby se tomu předešlo, byly vyvinuty adaptivní rolety, u nichž je schránka umístěna na zdi a není třeba ji předělávat.




Estetika a každodenní používání

Pokud jde o vzhled a snadné používání ochranných krytů oken, mohli bychom si říci, že ať už se rozhodneme pro jakýkoli typ, vždy budeme spokojeni.

V závislosti na variantě můžeme prvky našich krytů natřít libovolnou barvou, zvolit typy látek nebo část výrobku skrýt pod omítku.

Stejně výhodné je i to, jak žaluzie a rolety používáme – rozdíly budou záviset především na místě, kde je instalujeme. V případě rolet montovaných v interiéru je ruční ovládání zcela komfortní. Venkovní rolety opatříme elektromotory, které ani nemusíme připojovat k elektřině, protože mohou pracovat na solární baterie. Mohou také pracovat autonomně díky meteostanicím a systémům chytré domácnosti. Jako poslední možnost vždy zůstává ruční ovládání.





Pouze dobré volby

Pokud se chceme chránit před sluncem, můžeme to udělat dobrým nebo lepším způsobem. Neexistují zde žádné špatné odpovědi. Nejvíce možností budeme mít, pokud právě stavíme dům nebo provádíme větší rekonstrukci, protože pak lze krycí boxy snadno schovat do zdi. Pokud na to nebudeme myslet předem, nic špatného se nestane. Jednoduchá a levná interiérová řešení máme po ruce a budeme s nimi spokojeni. Dokonce ani na velikosti okna nezáleží, protože existují způsoby pro nejmenší i ty největší.

Přejeme vám příjemné zážitky při výběru dokonalého řešení pro váš domov nebo kancelář. Nerozhodným a zaneprázdněným lidem doporučujeme balíčky produktů All-in-One, tj. funkčně a esteticky sladěné sady dveří, oken, garážových vrat a okenních krytin.

Sdílejte

Podívejte se také na


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle