24 ledna, 2024

Měli byste na zimu odstranit sítě proti hmyzu?

Sítě proti hmyzu




Síť proti hmyzu je nejoblíbenějším a nejúčinnějším řešením problému s výskytem hmyzu v domácnosti, proto se vyplatí ji nainstalovat. Vyvstává však otázka, zda je třeba moskytiéru na zimu odstranit. Dnešní modely se mohou objevit prakticky kdekoli a jejich technicky vyspělé sítě nabízejí ochranu proti mnohem delšímu seznamu problémů než jen proti komárům. Co hovoří pro sundávání moskytiér na podzim a v zimě a co nás naopak nabádá k tomu, abychom sítě proti hmyzu nechali na svém místě po celý rok?



Obsah


Sezónní ochrana a další

Sítě proti hmyzu se používají hlavně v teplejších klimatických oblastech, než je naše, tedy tam, kde komáři přenášejí nejnebezpečnější nemoci. Právě komáři dali tomuto řešení jeho název – oskytiéry. I když se nemusíme obávat malárie a dalších závažných onemocnění, komáří kousnutí může přesto způsobit různé infekce a už jen bzučení kolem uší je velmi nepříjemné. Komáři jsou mimochodem jen špičkou ledovce.


Před jakými návštěvníky chrání sítě proti hmyzu?

Sítě proti hmyzu, zejména ty moderní, představují bariéru nejen pro komáry. Pokud by tomu tak bylo, otázka, zda sítě proti hmyzu na zimu sundávat, by vypadala jinak. Ponechání moskytiér by nemělo smysl. V praxi totiž moskytiéry poskytují ochranu i proti dalším tvorům, jako jsou mj.:

a mnoho dalších tvorů, kteří se mohou probudit v různých ročních obdobích a znepříjemnit nám život.

Kromě toho existují ještě moderní typy pletiva s velmi hustou vazbou, které toho umí mnohem více.




Čemu dalšímu lze správnou sítí zabránit?

Pokud se podíváte na specializované sítě, okamžitě si všimnete, že jejich vazba je tvořena vrstvami a je velmi hustá. A to natolik, že je schopen zadržet jednotlivé molekuly chemických látek, nemluvě o ještě větších tvorech. Nebo alespoň velké na poměry okolního mikrosvěta.

O čem konkrétně mluvíme? Příklady zahrnují:

Jinými slovy, alergici, lidé žijící v oblastech vystavených husté dopravě a dalším látkám znečišťujícím ovzduší, stejně jako lidé se slabším imunitním systémem, by se měli rozhodnout pro používání sítí proti hmyzu, aby snížili riziko onemocnění.

Výše uvedené skutečnosti významně ovlivňují dilema, zda na podzim a v zimě sundat či nesundat sítě proti hmyzu, protože tak například ztrácíme ochranu před extrémně škodlivými prachovými částicemi, kterých je v topné sezóně zdaleka nejvíce.





Sítě proti hmyzu v podzimní/zimní sezóně

Zima je pro sítě proti hmyzu velmi specifickým obdobím. Musíme si tedy odpovědět na dvě hlavní otázky:

Poskytnutí odpovědi naštěstí není příliš obtížné.


Má smysl ponechat sítě proti hmyzu na místě?

Na tuto otázku jsme již odpověděli výše. Existují dva hlavní argumenty.

Za prvé, stačí jeden teplejší den a silnější slunce začne probouzet hmyz. Pokud budeme mít na oknech a dveřích sítě proti hmyzu, budeme na to připraveni.

Druga kwestia to zaawansowane funkcje moskitier, takiej jak osłona przed smogiem. Chociaż stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu z roku na rok spada, pozytywne zmiany nie dotykają wszystkich obszarów kraju jednakowo, a do akceptowalnej jakości powietrza jeszcze nam w większości Polski daleko.


Může se síť a rám v zimě poškodit?

Okenní sítě jsou poměrně choulostivé výrobky. Nemají takovou pevnost jako rolety odolné proti vloupání. Silný vítr a déšť a především kroupy a sníh mohou představovat potenciální hrozbu zejména pro všechny druhy posuvných řešení, včetně plisovaných. Nízké teploty mohou být škodlivé i pro řešení využívající pryžová těsnění.

Někteří výrobci dokonce doporučují moskytiéru na zimu odstranit, jinak uživatel ztrácí záruku na výrobek.



Odstranit, nebo neodstranit?

Výhody sundávání sítí proti hmyzu v zimě

Existuje mnoho důvodů, proč v zimě sundávat sítě proti hmyzu. Sundávat moskytiéru v zimě má smysl hlavně proto, že:



Potenciálně škodlivých faktorů a mechanismů poškození sítí proti hmyzu je v zimě bohužel poměrně mnoho. Nejdůležitější z nich jsou:

  1. Vlhkost, která zůstává na pletivu, což může vést k mechanickému poškození, když výrobek zmrzne.
  2. Vlhkost a nízké teploty mohou způsobit, že těsnění ztratí svou plasticitu a síťka vypadne z uložení těsnění.
  3. Samotná demontáž moskytiéry není vždy snadná a při nesprávné manipulaci může dojít i k poškození okenních a dveřních rámů.

Sundání sítě proti hmyzu na zimu je především péči o její trvanlivost.


Nevýhody sundávání sítí proti hmyzu na zimu

Ponechání sítě proti hmyzu v zimním období má bohužel i své nevýhody, nebo naopak výhody.

Můžeme zde identifikovat dva hlavní problémy:

  1. Možnost neustále využívat funkce moskytiéry.
  2. Žádná námaha ani riziko spojené s odstraněním pletiva.

Odstraněním okenní sítě se samozřejmě zbavíme všech výhod, které nám moskytiéra v domě přináší.



Navíc není vždy snadné moskytiéru upevnit, což znamená, že ani její odstranění nebude snadné.

V případě jednoduchých konstrukcí, například rámových sítí proti hmyzu, je její odstranění na zimu obvykle velmi jednoduché. Montují se pomocí speciálních montážních háčků, které pak umožňují snadné sejmutí celého rámu moskytiéry.

Několik posuvných řešení umožňuje také snadné vyjmutí síťoviny. Konstrukce moskytiéry zůstává na svém místě a síť bezpečně přezimuje uvnitř.

Mnoho konstrukcí však bohužel tvoří tzv. pevné sítě proti hmyzu. Tento typ sítě proti hmyzu je samozřejmě možné odstranit, ale vyžaduje to značné úsilí, a pokud se to neprovede správně, může to mít neblahé následky.


Konečné rozhodnutí: sundat síť proti hmyzu na podzim a na zimu, nebo nesundávat?

Toto rozhodnutí musí samozřejmě učinit každý sám. Nejsnadněji odstranitelné moskytiéry jsou rámové moskytiéry a posuvné moskytiéry, které jsou navrženy pro snadnou demontáž sítě.

Rozhodnutí o odstranění může být provedeno i za nás, pokud musí být moskytiéra odstraněna z důvodu záručních požadavků.

Na druhou stranu, pokud je náš výrobek trvale nainstalován a výrobce stanoví, že síť zůstane na svém místě, není důvod ji odstraňovat.

Výhodou je také možnost srolovat sítě proti hmyzu nebo je schovat do boxu či profilu. První možnost je typická pro řešení integrovaná do roletových boxů. Druhá se často vyskytuje u plisovaných moskytiér, které nejsou při úplném otevření odkryté. V tomto případě lze síť proti hmyzu buď vyjmout, nebo srolovat, a to s podobným účinkem na její bezpečnost a trvanlivost.




Péče o sítě proti hmyzu a jejich sundávání na zimu

Při zvažování, zda se vyplatí na zimu sundat moskytiéru, je třeba se zabývat ještě jedním tématem. Jedná se o údržbu a čištění moskytiér.


Jak často by se měly sítě proti hmyzu čistit?

Neexistuje žádné stanovené pravidlo, jak často by se moskytiéry měly čistit. Obvykle se to dělá při mytí oken, i když se obvykle jedná pouze o zběžné ošetření. Pro dobré vyčištění a zachování sítě proti hmyzu je nejlepší ji sundat. Pokud ji tedy plánujete na zimu sundat, lze údržbu a péči o moskytiéry provádět příležitostně.


Jak čistit síť proti hmyzu?

Údržba sítě proti hmyzu je mnohem snazší, pokud ji můžeme sundat nebo z ní alespoň vyjmout síť. Není to samozřejmě tak, že bychom museli moskytiéru vždy sundávat, abychom ji mohli umýt, ale rozhodně nám to usnadní práci a sníží riziko případného poškození.

Pokud je to relativně snadné, vyplatí se síť proti hmyzu sundat a vyprat nejen před zimou. Díky mytí se z ní odstraní prach a pyl, zbaví se zbytků hmyzu, který se do ní mohl zamotat, a zlepší se její estetický vzhled.

Samotné čištění není příliš náročné. Pokud je síťka stále nasazená, otřete ji vlhkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem, pokud není v návodu k použití uvedeno jinak.

Odnímatelnou mřížku lze mýt ve vaně. Nejprve se opláchne ve vodě se saponátem a poté v čisté vodě. Před opětovným nasazením by se měla vysušit. V zimě je nutné moskytiéru před nasazením vysušit, pokud ji chcete bezpodmínečně vrátit na místo.


Co bychom neměli dělat?

Ačkoli výše uvedené pokyny pro zacházení se znečištěnou moskytiérou rozhodně nejsou příliš náročné, přesto je třeba zmínit několik věcí, které mohou vést k malému neštěstí.



  1. Tvrdé čisticí prostředky – všechny druhy ostrých houbiček nebo drsných materiálů mohou poškodit pletivo a dekorativní povlak rámu.
  2. Agresivní čisticí prostředky – používání agresivních čisticích prostředků může vést k chemickému poškození součástí moskytiéry a ke ztrátě jejich vlastností.
  3. Nadměrný tlak – nadměrný tlak na čištěné části, zejména na závěsnou síť, může vést k jejímu mechanickému poškození
  4. Čištění párou – používání parních čističů na sítě proti hmyzu je zakázáno. Kapaliny, s nimiž může přijít do styku, by neměly výrazně přesahovat pokojovou teplotu.
  5. Čištění v mrazu – teplota vzduchu při čištění a údržbě nesmí klesnout pod nulu a teplota samotné sítě pod pokojovou teplotu. To by ztížilo vysychání moskytiéry.

Jak vidíte, jedná se o doporučení zdravého rozumu.

Závěrem lze říci, že se vyplatí sítě proti hmyzu na zimu demontovat, i kdyby jen proto, abyste je důkladně vyprali. Zejména pokud se jedná o výrobek, který lze snadno sejmout a znovu nasadit, je vhodné jej zazimovat na suchém a teplém místě.

Trochu jinak je to s moskytiérami vybavenými specializovanými sítěmi a pevnými sítěmi. V prvním případě nechceme přijít o jejich vlastnosti na několik měsíců, zatímco v druhém případě nás může rozsah výzvy vyděsit. Moderní sítě jsou obvykle vyrobeny z kombinace skelných vláken a PVC, takže jejich pevnost je uspokojivá, a přestože zimní podmínky budou mít na těsnění jistě negativní vliv, není tragédií, pokud na okně nebo dveřích přezimují.

Sdílejte

Podívejte se také na


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle