08 ledna, 2024

Okna v kuchyni – která řešení jsou nejmodernější a nejpraktičtější?

Okna




Okna v kuchyni jsou zdánlivě jednoduchým tématem, ale když se jím začneme zabývat, rychle zjistíme, že čelíme celé řadě dilemat a výzev. Bolest hlavy? Naštěstí ne, protože výběr oken do kuchyně a následné uspořádání kuchyňského okna se promění ve vzrušující dobrodružství. Ve chvíli, kdy se poprvé popasujete s obrovskou nabídkou možností, zjistíte, že pokud se výběr oken do kuchyně ukáže jako obtížný, je to jen proto, že rozkošných řešení je mnoho a bohužel nemůžeme mít všechna.



Obsah:




Kuchyňské okno aneb čím vyniká kuchyňské okno?

Úkolem každého okna v naší domácnosti je propouštět přirozené světlo a alespoň někdy zlepšit větrání. Dnes je prakticky každá kuchyně kuchyní s oknem. Dříve to nebylo tak samozřejmé, ale v dnešní době to lze považovat spíše za běžný standard.

Na začátku našich úvah, při vzpomínce na okna v kuchyních rodiny a přátel, dojdeme k závěru, že kuchyňské okno nabízí stejné základní možnosti jako ostatní okna v domácnosti.

Moderní okno v kuchyni je:




Stejně jako v jiných částech domu mohou být i v kuchyni okna:

Stejně jako u ostatních oken máme i v kuchyni různé možnosti povrchové úpravy, např:

a mnoho dalších. Která z nich se do kuchyně vlastně hodí?



Velké kuchyňské okno je nutností

Naše představy o kuchyňském oknu by se měly vždy zaměřit nejprve na ergonomii prostoru. Zjednodušeně řečeno, v kuchyni se potřebujeme cítit dobře a podmínkou k tomu je hodně světla.

V praxi znamená velké množství světla velké okno v kuchyni. Klasické uspořádání okna v kuchyni nad dřezem se pomalu stává vybízením k prodloužení okna nad kuchyňské desky, kde připravujeme pokrmy a myjeme nádobí. U velmi velkých moderních kuchyní je to nejmodernější řešení, ale musíme si uvědomit, že tam, kde je okno, nebude nad pracovní deskou kuchyňská skříňka, v o něco menších kuchyních si to nemůžeme dovolit.

Je také velmi důležité si uvědomit, že příliš velkým oknem v tomto prostoru si můžeme přivodit újmu na zdraví, protože sklem proniká dovnitř nadměrné teplo. To je problém hlavně u oken orientovaných na jih a západ. Mnoho práce v kuchyni vytváří dodatečné teplo a dohromady ho může být jednoduše příliš mnoho. Kuchyňské okno můžeme samozřejmě zakrýt například pomocí vhodných kuchyňských žaluzií, k nimž se dostaneme dále v textu.





Velké, ale neobvyklé okno

Rohové okno je nápad, který stojí za zvážení v kuchyni. Taková okna jsou díky svému výraznému vzhledu velmi módní. Zlepšují vzhled interiéru i fasády a skvěle prosvětlují interiér. Okno nad kuchyňskou pracovní deskou, které bude navazovat na roh místnosti stejně jako samotná pracovní deska, vyrazí hostům dech.

Uspořádání kuchyňského okna nad dřezem a obecně pracovní desky by mělo počítat s tím, že není nutně dobré otevírat je klasicky směrem do místnosti. Pouhé naklonění okna však obvykle nestačí.

Mnohem lepší je, když je okno v moderní kuchyni posuvné, což je moderní zejména v zámoří. Z této části světa pochází také ven otevíratelné okno v moderní kuchyni. V polských domácnostech je to stále ještě vzácnost, ale okna, která mají chytré mechanismy otevírání ven, například speciální kliky, propouštějí spoustu světla a vzduchu, aniž by zabírala cenné místo. 



Barvy oken v moderní kuchyni

Řešení kuchyňských oken je nejčastěji výsledkem celkového stylu, který chceme vnést do našeho interiéru. Nejsme zde nijak omezeni, ale pokud chceme být módní, měli bychom se přesto odvolávat na skandinávský styl, který je skromný a efektivní, ale využívá co nejvíce prostoru tam, kde je to možné. V klasické verzi skandinávského stylu jsou místnosti relativně malé a dominantním současným trendem je vytváření velkých otevřených kuchyní. Okna v kuchyni mají zdůraznit její velikost a prostornost.

Známými rysy skandinávského stylu jsou minimalismus a jednoduchost, rozbité přírodními materiály a výraznějšími barvami. Proto se nám otevírají dvě zajímavé cesty.


Bílá okna

Klasická, nejjednodušší bílá plastová okna jsou téměř dokonalým řešením pro moderní kuchyni. Jejich sněhově bílé, hladké profily budou ladit se stejně hladkými a bílými skříňkami. Místnost se stane chladnou, ale světlou a dodá pocit velkého prostoru, což ocení majitelé o něco menších prostor. Taková okna jako doplňky.

Přístup s bílými okny můžeme označit za harmonickou variantu.




Dřevěná a kovová okna

Místo toho můžeme zvolit kontrastní variantu. Skandinávskému stylu dominuje bílá a černá barva a jejich kombinace, tedy šedá. Tyto barvy je vhodné rozbít výraznějšími barvami a texturami.

Zejména pokud se rozhodnete pro okno v kuchyni bez záclonové tyče, je dobré použít okenní truhlářství právě jako konstitutivní prvek, ale ne zcela cizí. Elegantním řešením je doplnit místnost přírodním dřevem jako součástí vybavení kuchyně a zároveň jako materiál okna. Při menším rozpočtu využijeme dýhy woodec pro plastová okna.

Ve skandinávském stylu jsou v módě i další přírodní materiály, jako je kámen, cihla nebo ocel. Okna z cihel sice nepostavíme, ale můžeme jim dát podobnou barvu. Totéž platí pro přírodní kámen. Naopak hliník je pro okna mimořádně dobrou surovinou. Nabízí lepší poměr velikosti zasklení a tloušťky profilu než jiné materiály. 



Praktické dekorace pro kuchyňské okno

Bez ohledu na výše uvedenou cestu stojí za to zvážit různé dekorace pro kuchyňské okno. Zde máme zase na výběr ze tří hlavních přístupů:


Minimalismus: dekorace bez ozdob

Moderní kuchyňské okno nemusí mít vůbec žádnou výzdobu. To je trend, který u nás, kde je záclona v kuchyni někdy stejnou samozřejmostí jako okenní tabule, není zcela akceptován. Na Západě, zejména ve Francii, je to velmi populární, ale u nás zatím ne.


Ergonomie: plná kontrola světla

Naše oblíbené polské závěsy v kuchyni nám mohou umožnit lépe kontrolovat množství světla. Pro tento účel však není nejlepším nástrojem. Pro účinné zakrytí kuchyňského okna je lepší použít rolety do kuchyně.

Existuje mnoho možností. Jedná se především o denní a noční žaluzie, jejichž obliba pomalu ustupuje ve prospěch plisovaných rolet. Za zmínku stojí plisované rolety typu duo, například Vegas Plisse Duo, u nichž jsou dvě samostatné, nezávisle ovládané látky, případně s různou úrovní zastínění. 

Pokud jde o barvy, rolety, ale i žaluzie jsou příležitostí, jak zpestřit interiér. Používají se především jako kontrast k barevnému schématu kuchyně, ale mohou ho také doplňovat.




Estetika: hledání jedinečné krásy

Dekorace kuchyňských oken obvykle nejsou "jen" hezké. Všechny kuchyňské žaluzie nebo rolety jsou zároveň i něčím užitečným. Pokud však chceme kuchyňské okno spíše ozdobit než mu dodat další funkčnost, můžeme se rozhodnout pro závěsy. Jak uspořádat kuchyňské okno pomocí záclon, ví každý.

K dispozici jsou další zajímavé možnosti. Jednou z doporučených možností, která je méně obvyklá, jsou obtisky na okna kuchyní. Jsou odolné, barevné nebo minimalisticky jednobarevné (podle našeho vkusu) a v jejich konečné podobě nás omezuje pouze naše fantazie. 

Obtisky na okna do kuchyně mohou být skutečnými díly moderního umění, zdůrazněním přítomnosti dítěte v domácnosti, vyzařováním štěstí domácnosti nebo prostě jen doplňkem barevných akcentů výzdoby. Díky tomu jsou velmi univerzální a lze je použít kdekoli.





Vyplatí se ozdobit kuchyňské okno rostlinami a můžete si kuchyňské okno ozdobit bylinkami?

Obklopovat se rostlinami je zvyk, který je téměř vždy prospěšný. Zvláště v prostorách zařízených ve skandinávském stylu, který pochází z chladného podnebí, kde se lidé na denní bázi raději odříznou od přírody na její chladný švédsko-norský způsob. 

V kuchyni musíme postupovat opatrně, protože ne všem rostlinám se daří v podmínkách, které jsou pro ně typické: zvýšená vlhkost a teplota. Umístění některých rostlin v blízkosti potravin také není nejlepší nápad, i když nejsou nijak jedovaté. Opadané okvětní lístky nebo listy obvykle nejsou žádoucím doplňkem salátu.

A co bychom rádi viděli v salátu? Bylinky! Proto je jedním z nejlepších konceptů pro kuchyňskou zeleninu použití bylinek. Na okně se skvěle hodí bazalka nebo máta. Oregano, rozmarýn, tymián – jejich vůně nám dá zapomenout na osvěžovače vzduchu. Pokud si do květináče nasypete petrželku, budete ji při přípravě jídla neustále okusovat.



Na co dalšího se vyplatí pamatovat při výběru oken do kuchyně?

Nakonec nám zbývají ještě některé technické otázky. I když se nám mohou zdát méně vzrušující, je nutné jim věnovat pozornost, abychom si mohli plně vychutnat krásně zařízenou kuchyň.


Tepelná a zvuková izolace

Dobré okno do kuchyně je takové, které je teplé a dokáže tlumit nežádoucí hluk. Dostatečná tepelná izolace je vždy důležitá, zejména v našich klimatických podmínkách, a zvuková izolace může mít převratný význam pro pohodlí v interiéru ve městech, v blízkosti rušné silnice nebo v blízkosti železničního přejezdu.

Ujistěte se, že okna v kuchyni mají parametr Uw (součinitel prostupu tepla) na úrovni ne vyšší než 0,9 W/m2K. Toho není u moderních systémů obtížné dosáhnout, takže nás to nebude omezovat v estetickém výběru.

Rw, tj. schopnost tlumení hluku, je u dnešních standardních oken s trojskly obvykle dostatečná. Pokud máme v tomto ohledu větší požadavky, může pro nás distributor výrobků Eko-Okna najít návrhy snižující intenzitu zvuku až o 50 dB. To je sice obrovská hodnota, ale dosažitelná. Málokdy potřebujeme tolik.


Těsnění

Velké kuchyňské okno může být netěsné. Abyste se ujistili, že tomu tak není, zvolte řešení se třemi těsněními, jako je například systém PVC Energeto Neo.

Takové okno v moderní kuchyni by již mělo být standardem a najít ho v jiné variantě než z PVC není problém: MB-79N Casement z hliníku nebo Naturo 75 ALU, vyrobené ze dřeva a navíc chráněné hliníkovými krytkami zlepšujícími jeho parametry.

Dobrou investicí jsou také těsnění z EPDM, těsnění ze speciální syntetické pryže, která stárnou pomaleji než jejich tradiční protějšky. I ta se stále častěji stávají standardní součástí oken.




Ventilátory

Důležitým doplňkem mohou být také ventilátory. Zejména pokud se moderní kuchyňské okno objeví jako výsledek rekonstrukce starší budovy.

Každá místnost musí mít dostatečné větrání. Ve starých budovách bylo normou neúčinné gravitační větrání, navíc s okny, která nebyla příliš těsná. Výsledkem je hromadění vlhkosti uvnitř budovy a nepříjemné pachy vznikající v důsledku nedostatečné cirkulace vzduchu. 

Větrací prvky mohou být namontovány na různých místech okenního rámu nebo dokonce na skle. Pokud si vyberete tlakový ventilátor, jako je DucoLine 80 SR, nebudete muset ani regulovat proudění vzduchu, protože zařízení to udělá samo v závislosti na tlaku uvnitř a venku. Ventilátor má tepelnou izolaci a síťku filtrující přiváděný vzduch, a pokud usoudíme, že fouká příliš, můžeme jej ručně zablokovat.

Zařízení kuchyňského okna nad dřezem nebo jinde je opravdu vzrušující dobrodružství, které, jak doufáme, výše uvedený text dobře představil. Možností je mnoho, o dobré volby není nouze a každý může dosáhnout vysněného efektu bez ohledu na to, zda mu kuchyňská zástěna vyhovuje, či nikoli. Přejeme vám hodně radosti z nového designu kuchyně. 

Sdílejte

Podívejte se také na


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle