21 března, 2024

Okna s dvojitým nebo trojitým zasklením – kompletní průvodce, který vám pomůže s výběrem

Okna

Dnešní okna jsou opravdovým zázrakem technologie, přičemž velkou revoluci představují okna s dvojitým zasklením. Jsou okna s trojitým zasklením, která jsou dražší než jejich ekvivalenty s dvojitým zasklením, dobrým rozhodnutím? Vydejte se s námi na cestu, na níž zjistíte hlavní rozdíly mezi dostupnými možnostmi a pokusíte se vybrat to nejlepší okno.
ObsahProč je počet skel tak důležitý?

Čím více skla, tím lépe – k tomuto intuitivnímu závěru dospěje snad každý člověk, pro kterého není téma okenního truhlářství každodenní záležitostí. Tento závěr bude zhruba pravdivý, i když, jako obvykle, ďábel se skrývá v detailech.

Počet skel je důležitý, protože každé další sklo znamená další možnosti. Znamená to, že bychom měli vždy volit trojskla nebo dokonce čtyřskla, která mají ještě více skla? O 33% více skla znamená o 33% lepší okna? Samozřejmě že ne. Zejména proto, že jsme si zatím neřekli, co si představujeme pod pojmem lepší okno.

Na otázku v nadpisu lze nejlépe odpovědět analýzou izolačních skel, tj. zasklívacích paketů, které se skládají z několika skel a do okna se vkládají jako jeden celek.

Dvojitá zasklení a základní rozdíly mezi nimi

Dvojitá zasklení, známé také jako zasklívací balíčky nebo jednoduše sestavy, se mohou skládat z několika skel různých typů. V praxi je maximální počet skel je čtyři a minimální jedno sklo. V případě jedné tabule můžeme říci, že jde o jednotku, např. u vrstveného skla, kdy jsou kusy skla (tabule) spojeny fólií. Účelem fólie je ztížit rozbití skla a zabránit vysypání kousků skla v případě jeho rozbití. Méně rozházených ostrých kousků znamená výrazné zvýšení bezpečnosti. Důležité je, že takto lepená skla mohou být jednou ze skel ve větších sestavech.


Konstrukce dvojitého zasklení

Skleněné sestavy mohou mít velmi různorodé detailní tvary, ale jejich celková struktura je poměrně jednoduchá. Skládá se ze tří prvků:

Aby bylo možné skla spojit, je třeba je spojit distančními rámečky. Prostor mezi skly, vytvořený pomocí rámečků, se nazývá komory. Jejich výskyt je natolik důležitý, že se zasklívací jednotky často nepojmenovávají podle počtu skel, ale podle počtu komor, tj. například okno s trojsklem se může nazývat okno s dvojsklem.

Velmi důležitý je další nepovinný, ale v praxi téměř nepostradatelný prvek:


Funkce zasklívacího balíčku

Proč se pouštět do takových věcí, když v minulosti lidé používali pouze jednoduché zasklení a také žili? Pokud někomu vyhovuje pohodlí před staletími, nemusí přemýšlet, ale většina z nás by přece jen ráda žila v 21. století.

Dá se říci, že dvojité zasklení má tři základní funkce:Tepelná izolace je nejdůležitější, vychází z funkcí jedna a tři. Čím méně energie proniká zasklením, tím teplejší je interiér. Každá další tabule skla sníží tepelné ztráty už svou existencí, ale zároveň vytvoří další komoru a vzduch (nebo stále vzácnější plyn) dobře izoluje. Čím více skla, tím více lze také aplikovat tepelně izolačních vrstev, které jsou skutečnou revolucí v okenní truhlářské výrobě.

Tepelné povlaky jsou tenké vrstvy oxidů kovů, které jsou téměř neviditelné a mohou odrážet vysoce energetické fotony, které přenášejí teplo. Tím se výrazně zlepší tepelné parametry okna. Okna s dvojitým zasklením mají obvykle jeden takový povlak. Okna s trojsklem mohou mít i dvě. Nanášení více než jednoho povlaku je zbytečné, protože mezi nimi musí být dostatečná vzdálenost, aby mohly plnit svou funkci.

Zvuková izolace závisí také na počtu skel a komorách mezi nimi. Trojskla budou téměř vždy lepší než dvojskla, ale pokud jsou okna s dvojskly instalována s ohledem na speciální akustická řešení, mohou být také poměrně účinná.Výhody a nevýhody oken s dvojitým a trojitým zasklením

V textu vynecháme okna s jedným sklem a čtyřskla, protože jejich použití je ve srovnání se dvěma nejoblíbenějšími řešeními okrajové. Přestože okna s dvojitým zasklením stále mají mnohem větší podíl na trhu v tom smyslu, že se jich v domácnostech instaluje více, moderní okna s trojskly jsou dnes první volbou investorů.
Okna s trojskly – výhody

Začněme okny s trojskly, která jsou volbou pro většinu nových domů. Proč právě tato okna?

Dražší okna s trojskly jsou velmi teplá. Jejich tepelný výkon může bez větší námahy dosáhnout hodnoty 0,5 W/m²K pro zasklení a ne o mnoho více pro samotné okno. Tato hodnota možná běžnému laikovi mnoho neřekne, ale když si řekneme, že je to jen o něco vyšší součinitel prostupu tepla, než jaký charakterizuje sekční výplň garážových vrat vyrobenou z oceli a vyplněnou tepelnou izolací, je to důvod k zamyšlení.

Okna s trojskly propouštějí méně tepla, ale také méně zvuku. Každá další tabule skla a plynová komora, znamená méně hluku, který se do interiéru dostává z okolí. Pokud se navíc přidá zvukově izolační fólii a skla o různé tloušťce, která eliminují zvuky o určité frekvenci, může být efekt opravdu působivý. Nejlepší okna s trojskly poskytují zvukovou izolaci výrazně vyšší než 40 dB. Zvuk pohlcující okna s trojskly jsou někdy nepostradatelná v extrémně hlučných lokalitách.

Pasivní okna s trojskly jsou nezbytná i pro pasivní domy. I když náš dům není vyloženě pasivní, je vhodné uvažovat o oknech s trojskly, protože každý ušetřený watt energie je dnes důležitý.


Okna s trojskly – nevýhody

Dosažení očekávaného výkonu je obvykle spojeno s určitými kompromisy, tj. se vznikem určitých nepříjemností. Přestože se obvykle jedná o malé náklady ve vztahu k dosaženým přínosům, je důležité si jejich existenci uvědomit.

Výhody oken s trojskly jsou konfrontovány s jejich cenou a hmotností. Jsou dražší, i když ne způsobem, který by je pro drtivou většinu investorů diskvalifikoval. Na druhou stranu větší hmotnost zasklení, a tím i celého okna, činí jejich montáž náročnější.

Je také důležité mít na paměti, že každý další tabule skla zvyšuje tloušťku sestavy. Ne každý okenní systém je vhodný pro zasklení trojsklem.

Dalším problémem je omezení množství světla pronikajícího do interiéru. Použití i zdánlivě průhledného skla znamená, že do interiéru proniká méně světla, než kdyby okenní otvor nebyl ničím chráněn. K tomu se přidávají různé povrchové nátěry, které dodávají oknům s trojskly jejich výkon. Výsledkem je někdy i ztráta poloviny slunečních paprsků.Samozřejmě neplatí, že každé zasklení okamžitě zatemní náš interiér. Existují typy skel, které mají vynikající průsvitné vlastnosti a poskytnou dobré výsledky, i když z nich sestavíme čtyřsklo.


Okna s dvojitým zasklením – výhody

Okna s dvojitým zasklením jsou stále oblíbenou volbou pro značnou část investorů. Souvisí to především s tím, že jsou levnější. Okna s dvojitým zasklením jsou ekonomickou alternativou pro všechny, kteří chtějí využívat výhod dvojitého zasklení, ale chtějí tak činit s co nejnižšími náklady.

Okna s jednoduchým zasklením jsou slušně teplá a dobře tlumí zvuk. Jsou také poměrně lehká, takže pokud si je někdo dokáže namontovat sám, zvládne to v pohodě.

Počet skel, která chcete použít, přirozeně souvisí s tloušťkou získané sestavy. Zpravidla sestavy s dvojitým zasklením jsou užší než sestavy s trojitým zasklením, což umožňuje jejich použití ve více systémech.


Okna s dvojitým zasklením – nevýhody

Nejzávažnějším nedostatkem je, že použití oken s dvojitým zasklením často nestačí. Standardní okno s dvojitým zasklením má dobré vlastnosti ve všech ohledech, ale dobré okno v dnešní době je málo. Je-li zapotřebí vysoce energeticky účinné okno, které vám může poskytnout pouze lepší zasklení.

Kromě toho však nemá téměř žádné zásadní nevýhody. Je levná a pohodlná, takže pokud je v každém ohledu dostačující, není důvod se jí vzdávat.Okna s dvojitým nebo trojitým zasklením – jaká zvolit?

Dosáhli jsme bodu, kdy se musíme konečně rozhodnout. Na výběr máme dvě možnosti, pojďme si tedy odpovědět na otázku: jaké okno si mám vybrat?
Pro koho jsou určena okna s trojskly?

Konstrukce okna s trojsklem nám může poskytnout velmi dobré parametry, takže rentabilita oken s trojsklem je tím větší, čím je objekt pasivnější.

Pokud jsme investoři stavící novou budovu, je to pro nás téměř jistě řešení. Dobře izolované stěny, teplá střecha a teplá okna jsou kombinací, která zaručuje minimální účet za vytápění.

Kdy zvolit okna s trojskly? Když chceme, aby náš domov byl opravdu teplý a aby toto teplo neunikalo.

Na druhou stranu může být taková investice zcela chybná, pokud náš dům není příliš teplý. Co na tom, že okna blokují únik energie, pokud uniká jinými cestami?


Kdo si vybere okna s dvojitým zasklením?

Standardní okno s dvojitým zasklením není vůbec špatné. Neplatí, že okna s dvojitým zasklením budeme chtít zvolit pouze tehdy, když vyvěsíme bílou vlajku a nebudeme se obávat tepelných ztrát. Právě naopak. Použití oken s trojsklem může být často přehnané.

Při bydlení v bytovém domě bychom měli uvažovat o oknech s dvojitým zasklením. Pokud je budova zateplená, k udržení optimální teploty většinou stačí i velmi rozpočtová okna. Mimochodem, optimální teplota je extrémně komplikované a nesrozumitelné téma, jak můžete vidět při čtení jednoho z našich nedávných příspěvků.

Druhým případem použití oken s dvojitým zasklením je situace, kdy není potřeba nic lepšího. Okna s trojskly chceme instalovat především kvůli úspoře energie. Pokud jí budova nepotřebuje mnoho, nepotřebuje ani okna s trojskly. Ideálním příkladem jsou samostatně stojící garáže.
Propustnost světla a solární zisk

Na závěr je třeba zmínit ještě jednu, nebo spíše dvě podobné záležitosti. Jedná se o solární zisky a propustnost světla.

Součinitel Uw, tj. součinitel prostupu tepla okna, se stal všeobecně známým pojmem. Víme, že čím je nižší, tím lépe. Výše uvedené parametry jsou mnohem méně obvyklé, ale nejsou nedůležité.

Solární zisk nám říká, kolik procent tepelné energie se dostane do okna, a propustnost světla nám říká, kolik viditelného světla proniká do interiéru. Je znepokojivé, že čím lepší je izolace okna a čím více je zasklení, tím hůře oba tyto parametry vypadají.

Proto je třeba mít na paměti, že tlusté izolační sklo složené z více tabul skla blokuje světlo a teplo zvenčí.

Výhody a nevýhody jednotlivých možností by již měly být plně známy. Díky tomu víme, kdy zvolit okno se dvěma komorami a třemi skly a kdy stačí sestava se dvěma skly a jednou komorou.

Sdílejte

Podívejte se také na

Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241, KRS: 0000586067

Naše webové stránky používají internetové značky, jako jsou soubory cookie, ke shromažďování a zpracování osobních údajů za účelem personalizace obsahu a reklamy a analýzy návštěvnosti webových stránek, aplikací a internetu. Soubory cookie jsou IT data uložená v souborech a uložená ve vašem koncovém zařízení (tj. počítači, tabletu, smartphone atd.), která webový prohlížeč odešle serveru pokaždé, když z tohoto zařízení navštívíte webové stránky na internetu. Informace o zpracování Vašich osobních údajů