09 ledna, 2024

Umění feng shui: Jak umístit okna a dveře pro nejlepší proudění energie?

Okna




Věda a umění feng shui, která pochází z Dálného východu, konkrétně z Číny, je u nás každých několik let znovu objevována. Jeho cílem je vytvořit pozitivní tok energie čchi (qi) prostřednictvím vhodného uspořádání interiéru a správného návrhu budov. Pro ty, kteří jsou silně zakořeněni v západní tradici, spěcháme s vysvětlením: jde především o ergonomii prostoru a jeho optimalizaci pro lidské činnosti. Co přesně je feng-šuej, proč tento čínský vynález potřebujeme a jak z něj můžeme těžit? Zveme vás k přečtení.



Obsah:




Feng shui, něco, co prostě funguje

V západní kultuře se vždy snažíme vše přesně měřit a počítat. Pokud toho nejsme schopni, odmítáme pojmy, které jsou pro nás ve své celistvosti nevypočitatelné. To je často případ feng-šuej, umění správně komponovat prostor v souladu s naší životní energií – čchi.

Dálnovýchodní věda se zaměřuje na skutečné účinky přijatých opatření. Je zde málo důležité, jaké jednotky máme používat k měření energie čchi a jak studovat její toky. Provádění určitých konkrétních činností v našem prostředí vyvolává pozitivní, reprodukovatelné účinky, které jsou přisuzovány energetické harmonii, a jsou tedy považovány za potvrzené.

Naše západní mechanismy zkoumání podstaty reality mají tendenci přinášet stejné výsledky, i když selektivně. Psychologie má podobný pohled na barvy jako feng shui. Architekti, kteří neznají doporučení feng shui, umisťují okna a dveře podle této filozofie. Architektura a feng shui obecně jdou ruku v ruce, i když o sobě nemusí nic vědět. Optika se používá k navození dojmu většího prostoru, např. v obchodech, ale také v malých koupelnách. 



Co přesně je feng shui?

Podstata feng shui

V doslovném překladu je feng shui oheň a voda. OTo odkazuje na koncept živlů, ke kterému se dostaneme za chvíli. V něčem se podobá Aristotelovu dělení, které fungovalo až do rozvoje moderní chemie.

Je důležité si uvědomit, že feng shui není jen feng shui bytu nebo feng shui domu, tedy umění interiérového designu. Klíčový je zde tok energie, pohyb životní energie čchi, který se odehrává v našem těle, ale neomezuje se pouze na něj. Životní energie je energií světa a my jsme pouze jednou z nádob pro ni.

Podle zásad feng shui je uspořádán prostor a život jako celek. Feng shui nám poskytuje pocit pohody a kromě toho: 

a mnoho dalších věcí.

Nikdo nám nedá tolik, kolik slibuje feng shui? Je zřejmé, že pouhé správné uspořádání nábytku z nás úspěšné lidi neudělá. Vytvoření dobrého prostředí odstraňuje překážky a vytváří příznivé podmínky pro realizaci našich cílů. Zda se nám to podaří, je stále na nás. S feng shui to bude jen snazší.




Jin a jang

Dobrá energie, kterou ovládáme pomocí principů feng shui, byla popsána již v době, kdy na břehu řeky Huang He první mudrc přemýšlel o vesmíru a člověku, malém drobečku pohozeném na cestě.

Dobrá energie čchi podle feng shui se skládá ze dvou vzájemně se doplňujících energií: jin a jang. Toto taoistické pojetí je rozpoznatelné především podle jeho charakteristického symbolu, který je stejně úzce spjat s taoismem jako kříž s křesťanstvím.

Jin a jang jsou opačné energie, ale neměly by být ztotožňovány s dobrem a zlem. To je naše západní perspektiva. V taoismu se protichůdné síly ztotožňují s aktivitou a pasivitou, rozvojem a stagnací, mužským a ženským prvkem. Tyto prvky se doplňují, nestaví se proti sobě. I ve svém samém středu mají ostrůvek svého opaku. Ale co to má společného s feng shui a interiérovým designem?


Pět živlů feng shui

Doplňování jin a jang má schopnost tvořit. Když se v nudném prostředí objeví malý paprsek motivace, může vzplanout, ale nemůže hořet věčně. Nikdo z nás nemůže neustále vystupovat na plný výkon. Proto musí jedna forma přejít do druhé. Ne nutně hned ve svůj opak, protože jít do extrémů není nikdy zdravé. Požadované rezonance s chi dosáhneme, když budeme plynule přecházet z formy do formy všemi meziformami. 

Zde vstupuje do hry koncept pěti prvků feng shui, které se neustále přeměňují z jednoho na druhý, vždy v určitém pořadí. Důležité je, že pozitivní transformace se musí řídit přesně stanoveným vzorem, který patří mezi základní principy feng shui. 

Odchýlení se ze správné cesty, narážení na nesprávné prvky způsobí, že se čchi rozptýlí. 

Feng shui rozlišuje 5 živlů, z nichž každý je také spojen s různými barvami, tvary a směry světa. Vyžadují podrobnou diskusi.


Živel ohně

Oheň je dynamická proměna, výbuch tvořivosti a ohromná vůle k činu. Je spojován se slávou a úspěchem. Typickým místem pro oheň je jižní stěna jakékoli budovy.

Přirozená barva ohně je červená, ale je třeba si uvědomit, že jde o velmi intenzivní barvu. Praktiky feng shui doporučují, aby nikdy nebyly všechny stěny jedné místnosti červené. Pokud nemáme na výběr, rozbijte červenou něčím jiným, nejlépe zemitým.

Trojúhelníky a vše špičaté rezonuje s ohněm. Nás zde bude zajímat číslo 9. 



Živel země

Prvek země znamená stabilitu a bezpečí. Spojujeme si s ním blažené štěstí a rodinné hodnoty. Na půdorysu domu ji najdeme uprostřed a v jihozápadní a severovýchodní oblasti. 

Vhodné tvary pro zemi jsou čtverec a obdélník. Odpovídají číslům 2, 5 a 8. Co se týče barev, je vhodné volit hnědou a žlutou a odvozené barvy, jako je oranžová.


Živel kovu

Kov je disciplína. Měli bychom si ho spojovat s přesností, řádem a elegancí. Na půdorysu domu se objevuje na západě a severozápadě. Přiléhá také k bohatství.

Barvy kovu jsou především bílá, stříbrná a zlatá. Rozjasňují prostor a zvětšují ho, i když mohou také působit trochu sterilně.

S kovem si spojujeme všechny druhy kruhů a oválů. Čísla, která jsou mu přiřazena, jsou 6 a 7.


Živel vody

Flexibilita a intuice jsou spojeny s vodou. Je spojena s mírovou obnovou. Chápeme, že všechno plyne a obvykle je to stabilní proces. Voda je na půdorysu domu umístěna na severní stěně.

Elementární barvou vody je samozřejmě modrá, ale také černá, která ve filozofii feng shui symbolizuje klidnou pozitivní energii. Tvarům, které voda preferuje, jsou nejrůznější vlnky a klikatky. Odpovídá číslům 1 a 6. 


Živel dřeva

Růst, rozvoj a vitalita v kombinaci s tvořivostí je významem živlu dřeva (nebo stromu - podle toho, jak se čínský termín překládá). Strom bude dominantou východní a jihovýchodní části našeho domu.

Barvy dřeva jsou barvy přírody, zejména zelená a hnědá. Dřevěné tvary jsou obdélník a cokoli se svislým uspořádáním. Pokud jde o čísla, zaměřujeme se na 3 a 4.


Logika živlů

Již po úvodním seznámení s prvky feng shui si všimneme plynulosti transformací.

Můžeme začít kdekoli. Je to koneckonců kruh. Vybereme si oheň: máme velkou energii k akci, překypujeme nadšením a kreativitou, vrháme se do akce. Oheň pohasíná a my začínáme sklízet jeho účinky. Je to popel, který tvoří zemi. Úrodný popel. V popelu najdeme i to, co se v ohni zklidnilo.

Země je bezpečná a stabilní. Je to úspěch, který vzešel z kauzality ohně. Uvědomujeme si a naplňujeme se v ní, pomalu tuhne a usazuje se. 

Ze země se pomalu vynořuje kov. Formy, které jsme vyvinuli, v kovu zamrznou. Jsou silné a trvanlivé, ale mohou také znamenat stagnaci. Proto se objevuje voda. 

Voda nám pomáhá obnovit flexibilitu vzorců, které jsme si vytvořili. Je to klidná obnova, chvíle odpočinku, čas na regeneraci. Přechodem z živlu do živlu ztrácíme zbytky tvůrčího potenciálu, který probublával ve fázi ohně. Voda uhasí minulé ambice a vytvoří prostor pro růst nových.

Z vody se rodí nový život v podobě potenciálu dřeva. Dřevo ještě netvoří, ale připravuje se na to. Vyvíjí se, roste, zkoumá, hledá. Čeká na jiskřičku, která zažehne skrytý potenciál, aby se rozhořel.

Při čtení výše uvedeného popisu se nemůžeme ubránit pocitu, že je to pro nás všechny velmi známý vzorec růstu, tvorby, rozvoje a odpočinku. Ve feng shui jsou více než v naší kultuře zdůrazňovány pouze fáze zklidnění, vyladění a radosti z dosažených úspěchů. Chápeme, že všechno má svůj čas a místo. Základem feng shui je harmonie.  





Mřížka bagua neboli čtverec loshu

V diskuzi o živlech se vždy objevovala informace o tom, kde v domě, vzhledem ke směru světa, by se měl daný živel objevit. V sázce je zde harmonizace prostoru. Při popisu umístění jsme používali čtyři světové strany, mezisvětové strany a centrální umístění. Takový popis se shoduje s jedním z nejdůležitějších konceptů feng shui, mřížkou bagua, na jejímž základě je zakreslen čtverec loshu.

Mřížku bagua bychom měli zakreslit na půdorys našeho domu nebo bytu, vyrovnat ji podle světových stran a umístit vstupní dveře doprostřed severní stěny. Analýzou optimálních prvků v daném místě můžeme tyto informace dát do souvislosti s konkrétními funkcemi místností, a získat tak vodítko, jak naplánovat obytný prostor. 

Nyní není čas ani místo na to, abychom se zabývali tím, jak přesně utvářet proudy čchi v různých místnostech domu. Věnujme se tomu, jak proudění energie čchi ovlivňují dveře a okna. Prozatím známe pouze optimální umístění dveří a směr vchodových dveří.





Dveře podle pravidel feng shui

Umístění dveří

Jak již víme, dveře jsou podle zásad feng shui velmi důležité. Význam vchodových dveří je značný, především proto, že jsou zodpovědné za propouštění energie čchi do domu. Jakmile ji jednou vpustíme dovnitř, rozhodně nechceme, aby okamžitě unikla. Proto by dveře a okna neměly být v souladu. Příliš rychlý průnik naší vnitřní životní energie bude mít za následek nervozitu a nestabilitu. 

Dveře podle feng shui by měly být světlé a musí se otevírat směrem ven. Osvětlení lze dosáhnout umístěním oken vedle dveří, použitím větracích oken nebo zasklením. Zajímavou možností jsou také prosklené dveře. 

Správná organizace dveří vyžaduje, abychom zajistili, že dveře nikdy nebudou přímo naproti toaletě. To je místo, které otravuje čchi. Pokud s tím nemůžeme nic dělat, vždy zavírejme dveře na toaletu a nejlépe nad ně zavěsme zrcadlo, abychom je neutralizovali. 


Tvary a barvy dveří

Pokud jde o tvar a barvu vchodových dveří, ty závisí především na světové straně, na kterou jsou orientovány. Samozřejmě nezapomínáme, že optimálním směrem je sever, pro který jsou vhodné především zvlněné tvary a barvy modrá a černá. 

V praxi je málokdy možné určit, kterým směrem vycházejí vnější dveře domu nebo bytu. Proto bychom se zde měli opřít o obecné zásady týkající se zón čtverce loshu a tvarů a barev odpovídajících prvkům, které jsou jim přiřazeny.

Zdůrazníme, že vůbec nemusíme mít kulaté dveře jako z hobití chýše. Stejně tak nemusíme mít trojúhelníkové dveře, pokud jsou umístěny na jižní (požární) stěně. Spíše používáme nejrůznější doplňky, překlady, prosklení nebo fládrování, tedy ozdoby. Tímto způsobem se běžné obdélníkové dveře přizpůsobí zásadám feng shui. Není to obtížné, protože bohatství možností, které panely EkoVitre nebo EkoGreen nabízejí, je tak velké právě proto, aby si každý mohl vytvořit dokonalé dveře pro sebe.



Okna podle pravidel feng shui

Umístění oken

Obvykle platí, že čím více oken, tím lépe. Pravidla feng shui pro okna tradičně začínají tvrzením, že každý člen domácnosti by měl mít možnost pozorovat oblohu z jakéhokoli místa v domě, což platí i pro ostatní užitné prostory. V praxi to znamená, že podle feng shui by oken mělo být mnoho, ale měla by být zachována určitá umírněnost. Není vhodné, aby se dívala na všechny světové strany. Ve většině případů to stejně není proveditelné.

Je zde několik slabých negativních zásad, které nám říkají, co bychom neměli dělat. Jejich ignorování může vytvořit tzv. špatné feng shui, tj. energetické toky, které narušují žádoucí jevy. Jedná se především o:

  • umístění oken příliš blízko okraje stěny,
  • umístění oken v nesprávné výšce,
  • umístění oken na severní nebo západní stěnu

Pravidla feng shui pro okna jsou poměrně měkká. Je důležitější mít přístup do nebe, než ho nějakým konkrétním způsobem realizovat. Zejména proto, že často nemáme možnost vybrat si směr, kterým budou okna směřovat, protože je jen jeden. 




Tvary a barvy oken

Jak jsme již řekli u dveří, tvar dveří a oken je z velké části tvořen tvarem jejich dekorací a povrchových úprav, nikoli samotným prvkem. V případě oken máme větší manévrovací prostor, protože pokud máme modrou místnost spojenou s živlem vody, můžeme zvolit kulatá nebo alespoň oblouková okna. 

Obdélník, který je nejoblíbenějším a nejpřirozenějším tvarem oken, je navíc velmi univerzální. Je spojován především se stromem, ale jeho stabilita a klid mohou poskytnout základ pro všechny ostatní zóny náměstí loshu. I pro oheň, který se živí dřevem.

Pohodlí pro lidi, kteří navrhují na základě filozofie feng shui, je skutečnost, že okna z PVC, která tvoří drtivou většinu trhu, jsou nejčastěji mírně zaoblená. Toto je návrh, který lze zvolit pro každé okno, protože okna jsou spojena především s vodou a voda má ráda vlnovky a všechna zaoblení. 

Voda je také modrá. modrá barva oken je poněkud neobvyklá, ale hnědá a dokonce antracitová spojená se dřevem jsou méně neobvyklé. Připomeňme také, že bělost typická pro okna souvisí s kovem. Kov může přímo překážet dřevu a ohni, takže pokud plánujeme plastová okna do ložnice, typické místnosti pro dřevo, může být lepší zvolit dřevěná okna nebo alespoň dýhovaná okna?



Dveře a okna ve filozofii feng shui – pokročilé principy

Tento krátký text, který téma pouze škrábe na povrch, jej rozhodně nevyčerpává. Nakonec věnujte pozornost několika problémům, které se mohou ukázat jako velmi praktické.


Doplňování živlů a zmírňování konfliktů

Ideály jsou z definice nedosažitelné. Uspořádat okna a dveře striktně podle zásad feng shui je téměř nemožné kvůli všem nuancím, které prostupují současně na mnoha úrovních.

Nejdůležitější je pochopit komplementaritu jednotlivých prvků a konflikty mezi nimi. Musíme si například uvědomit, že oheň pohltí strom, což je dobré, pokud chceme pěstovat oheň. Pokud však chceme růst spolu se stromem, doplňování ohněm mu bude škodit. A naopak, vodu budeme doplňovat kovem a zemí a škodit jí budeme dřevem a ohněm. 

Pokud se nedokážeme vyhnout konfliktům, budeme nuceni použít dekorativní doplňky v podobě drobností nebo nábytku, které budou blokovat škodlivý prvek nebo podporovat prvek žádoucí. Nejlepším způsobem, jak se zbavit toho, co nechceme, je zrcadlo.




Materiál

Okna jsou k dispozici ve čtyřech, vlastně pěti variantách:

  • plastová okna,
  • hliníková okna,
  • ocelová okna,
  • dřevěná okna.

Pátou možností jsou okna s hliníkovými kryty.

Výběr dveří je podobný:

  • dveře z PVC,
  • dhliníkové dveře,
  • ocelové dveře,
  • dřevěné dveře.

K tomu lze přidat:

  • skleněné dveře,

které samozřejmě nejsou celé skleněné, ale jejich panely jsou většinou ze skla.

Každý z nich je spojen s určitým prvkem díky materiálu konstrukce a povrchové úpravě. Naším úkolem je vše pečlivě promyslet a sladit materiál s místností. 




Kovová okna a dveře, tj. hliníková a ocelová, jsou považována za nejlepší bránu pro energii. Zároveň jsou však zástupci prvku kovu, takže nejsou optimální pro zemní nebo ohnivé prostory. Na druhou stranu, pokud potřebujeme kov, můžeme použít hliníkové krytky oken. Stejně tak dýhy podobné dřevu fungují, pokud očekáváme dřevo.


Remedia

V situacích, kdy chceme jít proti pravidlům feng shui v zájmu vyššího dobra, protože například poškození jedné místnosti osvobodí jinou, bychom měli použít tzv. remedie. SJedná se o doplňky, které účinně odstraňují překážky pro průběh energie.

O zrcadlech jako způsobu blokování škodlivých faktorů jsme se již zmínili. Kromě nich lze použít i následující prvky:

  • větrné zvonky,
  • rostliny,
  • kadidla,
  • džbány,
  • fotografie blízkých,
  • umění.

Obrovské možnosti nabízí především umění. Její účinek závisí na tom, co představuje a z čeho je vyrobena, takže ji lze použít k dosažení jakéhokoli efektu.



Potřebujeme feng shui?

Ne každý je příznivcem feng shui. Skeptičtí lidé tvrdí, že jaký skutečný význam má něco takového jako poměr oken a dveří, který je stanoven na 3:1, tj. tři okna na každé dveře? Sledování takových cílů se zdá být uměním pro umění.

S takovým argumentem lze souhlasit pouze v případě, že budeme k celku přistupovat západním způsobem, tj. po částech, se zaměřením na jednotlivé aspekty feng shui. Jako každý koncept Dálného východu přistupuje i feng shui k tématu holisticky, tj. celostně. Principy tohoto umění se vzájemně doplňují a prolínají. Na každou odchylku existuje náprava, na každé dilema existuje více řešení.

Feng shui je způsob, jak zajistit, aby byl prostor funkční i hezký. Jeho zásady jsou vlastně většinou založeny na zdravém rozumu, řídí např. množství světla v dané místnosti nebo její vytápění a poskytují nám spíše kompas než přísné pokyny. To nám umožňuje dělat věci po svém a zároveň dosahovat lepších výsledků. 

Přejeme vám úspěšné dohody a doporučujeme vám pro ně naše produkty. Široká nabídka a rozmanitost dostupných povrchových úprav vám pomůže vybrat řešení, které splní vaše požadavky a zároveň zaručí vaši pohodu díky správnému proudění čchi v interiéru. 

Sdílejte

Podívejte se také na


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle