09 ledna, 2023

Ocelová okna v minulosti a současnosti – jaké zázraky nabízejí ocelová okna

Okna


S ocelovými okny se dnes nesetkáváme příliš často. V našich domovech se vyskytují jen zřídka, pokud ovšem nebydlíme v loftu – tam taková okna kralují. Obvykle se objevují tam, kde chceme čerpat z historie nebo si jí vážit. Mohou být krásné, ale také chytře maskovat své schopnosti, když je prioritou ochrana historických budov. Vyplatí se je poznat, protože překvapí na každém kroku.

Obsah:


Odkud pochází ocelové okno?

Věk páry a oceli

Období průmyslové revoluce bylo ze zřejmých důvodů nazýváno věkem páry a oceli: svět začal být poháněn parním strojem a výslednou sílu bylo možné využít pouze prostřednictvím oceli.

Ocel se stala všudypřítomnou. Nedlouho poté přišel věk betonu a skla (s ocelí stále klíčovou), který nám dal mrakodrapy, ale to je téma na jindy.

Zde je třeba poznamenat, že velká pevnost oceli si začala vynucovat její všudypřítomnost. Alespoň tam, kde za něj potenciální uživatelé mohli zaplatit. Zpočátku to nebylo vůbec snadné. Teprve časem si nové technologické vymoženosti získaly širší okruh uživatelů, protože způsobily revoluci v každodenním životě.


Stará ocel jako moderní plast

V moderním světě jsme zaplaveni plasty. Tento problém si stále více uvědomujeme, ale také chápeme jeho zdroj – plasty jsou příliš pohodlné na to, abychom se jim vyhnuli. Ocel sehrála tuto roli před plastem, i když se samozřejmě její mikročástice do těla lidí a zvířat nedostaly.

Slitina uhlíku a železa se ideálně hodila jako materiál pro jakoukoli konstrukci, protože je v porovnání s tehdejšími materiály relativně lehká a překvapivě pevná. Jednalo se především o dřevo a cihly, které navíc nedosahovaly takové užitné podoby jako moderní výrobky. Tyto technologie ještě nebyly k dispozici.

Dnes je dřevo téměř nezničitelné. V rozumných mezích, samozřejmě. To však vyžaduje správné vysušení suroviny, její zpracování, lisování, lepení, impregnaci a pokrytí ochrannými nátěry... Když ocel začala dobývat svět, o tom všem se nikomu ani nesnilo.

Ocel v mžiku vytlačila hnijící dřevo a rozpadající se cihly a zároveň poskytla možnost vytvořit nové, lehčí a užitečnější konstrukce.




Nové možnosti

Z plastu dnes vyrábíme nejrůznější efektní a nutno říct, že často nepříliš užitečné předměty. Je to prostě snadné, takže se tomu nevyhýbáme. S ocelí to není tak snadné, ale v době svého debutu představovala skutečnou revoluci.

Ukázalo se, že je možné dělat věci větší, složitější a se zajímavými tvary. Zaoblení už nebylo problémem, oblouky se staly normálními. Ocel umožnila použít tenčí profily, zvětšit prosklený prostor a vytvořit lehčí okna. Tlusté, mokré dřevo bylo nesrovnatelně těžší než úzké, robustní ocelové profily.



Od kostela a radnice k továrně

Daň z ocelových novinek

Každá novinka vždy stojí více. Taková daň z novinek se vztahuje na všechno, nejen na elektroniku, s níž je nejčastěji spojována. Počátky oceli jako praktického dekorativního prvku jsou tedy spojeny spíše s veřejnými budovami a kostely.

Kostry vitráží v kostelních oknech byly ocelové, na nádražích a radnicích se objevila obří zasklení na bázi ocelových profilů, charakteristická vysoká okna se zaoblenými rohy šla všude, kde na ně byly peníze.

Velmi rychle se v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví začala objevovat příslušná opatření. Proto například v depu parních lokomotiv v Kościerzyně nikoho ani nenapadlo dát tam dřevěná okna – jsou tam okna ocelová. Dnes je významnou památkou a místem, které obdivují turisté z Polska i celé Evropy.




Továrny, sklady a vše ostatní

Přirozeným prostředím pro ocelová okna je samozřejmě typicky průmyslové prostředí. To by nás nemělo překvapit – dodnes obdivujeme velké ocelářské projekty, kde byl průmyslový rozvoj nejdynamičtější. Dobrými příklady jsou Lodž a Hornoslezská Průmyslová Oblast.

Průmyslníci měli přístup k oceli, a tak ji ochotně využívali. Často tradičním způsobem, s otevíratelnými okny. Stále častěji však byla okna prořezávána množstvím mřížek a jejich trakty pokrývaly celé stěny, což znamenalo, že některá nebo všechna byla trvale namontována.

Tyto typy staveb jsou dnes nejpůsobivějšími pozůstatky průmyslové éry. Nelze popřít, že tyto pozůstatky se velmi obtížně renovují.



Problematická renovace

V nástrahách konzervátora památek

V dnešní době musí majitel historických ocelových oken počítat s tím, že bude pod dohledem památkáře. I když jeho budova není sama o sobě památkově chráněná – stačí, že se nachází v historické čtvrti, což někdy znamená jednoduše v centru města.

I když jsou tato omezení nutná a pochopitelná, neusnadňují život. Obvykle se ukáže, že jedinou renovací, kterou lze provést bez větších problémů, je nátěr profilů. A to neřeší základní problém, který spočívá v tom, že taková stará okna jsou studená.




Industriální styl a nutnost použití správných materiálů

Industriální styl chápeme jako přenesení stylu, který byl kdysi vyhrazen průmyslu, do obytných a komerčních budov, včetně dopravy v nejširším slova smyslu. Vznikl, když se ukázalo, že máme spoustu postindustriálních budov a jejich celková adaptace na moderní městskou strukturu je neekonomická. Bylo lepší nechat jen holé cihly, neošetřené dřevo nebo lesklou ocel. Bez sádrokartonu.

Pro renovaci takového interiéru je nyní nejčastěji nutné použít stejný materiál. Existují sice nejrůznější řešení, která imitují ocel, hlavně u hliníkových okenních systémů, ale ve většině případů s nimi památkáři nebudou souhlasit.

Shrňme si to – památkář může, ale nemusí požadovat, aby nová okna:



Chytrá ocel pro 21. století

Když už se nedá nic udělat...

V mnoha případech máme svázané ruce a nemůžeme nic vizuálně změnit. Jsme nuceni přesně kopírovat staré techniky, které již byly opuštěny. To vede k nutnosti používat stejná řešení, např. zůstat u jednoduchého zasklení namísto moderních zasklívacích paketů s tepelnou přestávkou mezi 2, 3 nebo dokonce 4 skly.

Ani v tomto případě nejsme ve ztrátě. Můžeme zvolit dva přístupy:

Oba přístupy mají své výhody i nevýhody.


Řešení pouze pro zimu

Na ocelová okna lze instalovat speciální plastové překryvy. K profilům jsou připevněny magnetickými západkami. Není to hezké řešení, ale je to cena, kterou stojí za to zaplatit za drastické snížení nákladů na vytápění.

Okno s jedním sklem zamrzne, takže jakákoli další opatření budou mít malý smysl, pokud s tím nejdříve něco neuděláme. Magnetická instalace zaručuje, že naše řešení nebude mít na okno žádné trvalé následky a že jej památkáři nebudou považovat za poškození památky.

Velmi zřídka se používají rolety nebo fasádní žaluzie. Interní řešení jsou obvykle nepraktická. Někdy jsou také jednoduše nepřijatelné. Vnitřní okenice jsou někdy výjimkou, ale jejich použití esteticky neladí s tím, jak vypadají ocelová okna.


Skryté možnosti okna

V mnoha případech je důležité pouze to, jak bude okno vypadat zvenčí. Co ve skutečnosti skrývá, je méně důležité. Alespoň pro estetiku města. Z tohoto předpokladu vyšli tvůrci systémů, které ve skutečnosti kolemjdoucím vypadají jako stará okna z oceli. Ve skutečnosti se jedná o moderní okna.

Taková okna mohou mít i trojskla se speciálními výklopnými komorami ovládanými na dálku, které nejsou zvenčí vidět. Ty umožňují snadné větrání budovy.

Takové okno je moderní, teplé a z dálky vypadá jako starožitné. Jeho profily jsou dokonce speciálně zestárlé, aby si toho nikdo nevšiml.. Shabby chic v okenním vydání.



Okno do Vašeho loftu

Správná okna pro loft

Lofty jsou konečnou stanicí průmyslové architektury. Jsou to naše příbytky, které mají dobře vypadat a správně nám sloužit.

Ocel je zde v podstatě jedinou dostupnou možností, protože u velkých oken očekáváme štíhlé a robustní profily.

Hliník je potenciálně přijatelnou alternativou, ale jeho profily nebudou ve vysokých oknech dostatečně vysoké.

Dřevěná okna v loftu jsou naopak nesporně zajímavou možností. Nezapadají však do typicky průmyslových úprav, takže budou představovat výrazný odklon od stylistického cíle.

Plast se svým zaobleným tvarem zcela odpadá a ničí efekt loftu. Lze ho použít pouze jako dalekosáhlý kompromis. Toho lze dosáhnout pouze se správnými dýhami. Plastová okna jsou dnes velmi univerzální a můžete si vybrat profily, které mají rozhodně kubističtější charakter. Přesto mají mnohem blíže k útulnosti dřeva než k syrovosti oceli, o kterou v tomto ohledu usilujeme.

Navíc se tím ignoruje hlas ochránců přírody, což při praktickém plánování již nelze udělat.

Zkrátka – okna do loftu:



Industrialismus a technologie

V moderních loftových prostorách chceme využívat technologie. Primitivismus je dobrý, ale jen z estetického hlediska. Proto můžeme použít například speciální zabudované fotovoltaické panely v ocelových oknech.

Výše uvedená myšlenka je samozřejmě zajímavostí, která ukazuje vrcholy možností a která dobře zapadá do myšlenky chytré domácnosti. Pro typického uživatele půdy to však nebude prioritou. Teplo bude mnohem důležitější.

Pokud již byla budova upravena pro byty, můžete počítat s tím, že bude možné použít okna se všemi technologiemi, které z nich dělají teplá okna:

Kromě toho existují řešení pro okna s vlastnostmi typickými pro lofty. Jsou to například výklopné kliky namontované na spodní části velmi vysokého ocelového okna, takže je lze sklopit, aniž by bylo nutné šplhat po žebříku ke klice v typické poloze.

Ocelová okna jsou jistě módním řešením a nemusí se objevovat pouze v loftových prostorách. Tam se přirozeně hodí nejlépe, ale každý moderní interiér z nich bude mít velký užitek. Tím spíše, že se jedná o návrhy s vynikajícími parametry a možností jejich integrace do systémů chytré domácnosti. Již nyní je ve velké míře oceňují developeři veřejných prostor, včetně kanceláří a stravovacích zařízení.

Stojí za to se s nimi seznámit, pokud jste ještě neměli to potěšení.

Sdílejte

Podívejte se také na


Eko-Okna S.A.
Kornice, ul. Spacerowa 4
47-480 Pietrowice Wielkie
NIP: 6391813241
KRS: 0000586067

Olszyny 9
44-373 Wodzisław Śląski

Naftowa 23
47-225 Kędzierzyn-Koźle